ΣΑΚΚΑΡΗ - ΣΑΜΠΑΛΕΝΚΑ 2-1: Μαρία ψυχάρα, στην τετράδα των WTA Finals!

Θρίαμβος της Μαρίας Σάκκαρη στο τελευταίο της ματς στη φάση των ομίλων των WTA Finals με νίκη 7-6 6-7, 6-3 απέναντι στο Νο 1 του ταμπλό.

Αν και πρωτάρα στο θεσμό των κορυφαίων, τους WTA Finals, μολονότι έπαιξε την πρόκριση στα ημιτελικά σε ένα do-or-die παιχνίδι απέναντι στην κορυφαία του ταμπλό, η Μαρία Σάκκαρη πήρε τη μεγάλη νίκη απέναντι στην Αρίνα Σαμπαλένκα με 7-6(1), 6-7(6), 6-3 και πέρασε στην τετράδα της διοργάνωσης στο κατάμεστο κεντρικό κορτ στη Γουαδαλαχάρα του Μεξικού.

Σε ένα ματς που πλησίασε σε διάρκεια τις τρεις ώρες, η Μαρία είχε τη φυσική κατάσταση να ανταπεξέλθει στην κούραση και στο υψόμετρο απέναντι στην πιο ψηλή και βαριά αντίπαλό της, για να προκριθεί στις τέσσερις καλύτερες τενίστριες του κόσμου. Εκεί την περιμένει η Εσθονή Ανέτ Κόνταβεϊτ.

1ο σετ

Οι δύο αντίπαλες ξεκίνησαν με μπρέικ στο σερβίς η μά της άλλης με πρώτη να το «σπάει» η Σάκκαρη. Η ισορροπία κράτησε μέχρι το 4-3, αλλά παρ’ ότι η Σαμπαλένκα με νέο μπρέικ προηγήθηκε με 5-3 και είχε το σερβίς η Μαρία απάντησε για το 5-4 και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί έβγαλε δύο άσους, είχε απαντήσει στο σερβίς της Σαμπαλένκα και το πήρε με χαρακτηριστική άνεση με 7-1.

Όλα αυτά σε ένα σετ που η Ελληνίδα από το δεύτερο σερβίς της έπαιρνε σταθερά λίγους πόντους, σε αντίθεση με την Σαμπαλένκα, γι’ αυτό και δέχτηκε δύο μπρέικ, αλλά την κατάλληλη στιγμή βρήκε ρυθμό στο σερβίς και είχε απάντηση στα αντίστοιχα της Λευκορωσίδας.

2ο Σετ

Η Σάκκαρη φάνηκε να έχει το ψυχολογικό προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το μέτριο σερβίς της Σαμπαλένκα για να φτάσει σε κάποιο μπρέικ. Αντίθετα, το δέχτηκε στο 3-3 από την ιδιαίτερα επιθετική Σαμπαλένκα που ρίσκαρε με μπαλιές στην base line και ανεβάσματα στο φιλέ.

Χτίζοντας αυτοπεποίθηση και βγάζοντας winners με το backhand και το forehand, η Σαμπαλένκα έφτασε στο 5-3 και έφτασε και στο σετ πόιντ. Όμως η Μαρία έσωσε το σετ, πιέζοντας την αντίπαλό της που έκανε τρία διαδοχικά λάθη και μάλιστα πήρε πίσω το μπρέικ με άουτ της Λευκορωσίδας, για να το δώσει, όμως, και πάλι πίσω με το σερβίς να την προδίδει! Στο 6-5 υπέρ της, η Σαμπαλένκα υπέπεσε σε σωρεία λαθών και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί έγινε μεγάλη μάχη με τη Μαρία να σώζει με το βολέ το τρίτο ματς πόιντ στο σετ, αλλά όχι και το τέταρτο που κρίθηκε με backhand winner της Σαμπαλένκα και σκορ 8-6.

3ο σετ

Ίδιο σκηνικό με το πρώτο σετ στο ξεκίνημα με τα δύο κορίτσια να ανταλάσσουν μπρέικ και να δείχνουν αρκετά καταπονημένες από το υψόμετρο. Η Μαρία έχασε ευκαιρία για συνεχόμενα μπρέικ, αφού την κατάλληλη στιγμή η Λευκορωσίδα βρήκε τρία καλά πρώτα σερβίς. Αντίθετα με πολλά δικά της σφάλματα το δέχτηκε και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1, αλλά και πάλι το πήρε πίσω!

Ανεβασμένη η Μαρία έφτασε και στο 3-3 με love game και με την κατάκοπη (βαρύ κορμί γαρ) Σαμπαλένκα να υποπίπτει σε συνεχόμενα λάθη στο σερβίς έφτασε στο 4-3 από 1-3. Η Λευκορωσίδα σε αυτό το είχε 18 διπλά σφάλματα και 62,9% αποτελεσματικότητα στο πρώτο σερβίς.

Σε εκείνο το σημείο ήταν πια εμφανής η προσπάθεια της Μαρίας να πάει σε ράλι και της Σαμπαλένκα να ψάξει, λόγω κόπωσης, τους winners. Η Σάκκαρη δικαιώθηκε για την επιλογή της πήγε στο 5-3 και με νέο μπρέικ έφτασε στο 6-3 από 1-3! Η νίκη-πρόκριση δική της!