ΝΤΑΝΙΙΛ ΜΕΝΤΒΕΝΤΕΦ: Τίποτα, τίποτα δεν τον σταματά για το ριπίτ στους ATP FInals

Γύρισε και από σετ-μπολ ο Ρώσος κάτοχος του τίτλου των ATP Finals, και περιμένει τον νικητή του σημερινού αγώνα Κάσπερ Ρούουντ – Αντρέι Ρούμπλεφ για να μάθει τον αντίπαλο του στα ημιτελικά.

Είδε την… ήττα με τα μάτια του ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ με αντίπαλο τον… αντικαταστάτη Γιανίκ Σίνερ, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα του στο Κόκκινο Γκρουπ, αφού μετά το ακάματο 6-0, έχασε το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ και χρειάστηκε να σώσει δύο ματς μπολ στο τρίτο για να το κερδίσει με 7-6(8).

Ένα πολύ δυνατό τεστ για τον Ρώσο, Νο 2 στον κόσμο και κάτοχο του τροπαίου των ATP Finals, που είχε μεν εξασφαλίσει την πρόκριση, αλλά ήθελε να διατηρήσει το τέλειο ρεκόρ στη φάση των ομίλων. Πλέον, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στην τετράδα:

«Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι, ιδιαίτερα πνευματικά, γιατί το ματς δεν σήμαινε τίποτα για μένα, ωστόσο δεν ήθελα να χάσω το ρυθμό μου, το μομέντουμ. Πήρα εύκολο το πρώτο σετ, στο δεύτερο έχασα μετά από μία ώρα και δεν ήθελα να γνωρίσω την ήττα».

Ο Μεντβέντεφ μετράει πλέον οχτώ συνεχείς νίκες στους ATP Finals και το ρεκόρ του απέναντι στον Σίνερ, που ως βόρειος Ιταλός είχε το κοινό της Pala Alpitour του Τορίνο, μαζί του, ανέβηκε στο 3-0 υπέρ του Ρώσου.

Ο αντίπαλος του Μεντβέντεφ στα ημιτελικά θα προκύψει από το σημερινό (15:00, Cosmotesports 6) ζευγάρι Κάσπερ Ρούουντ – Αντρέι Ρούμπλεφ, ενώ παιχνίδι που ο Ρώσος σκοπεύει να παρακολουθήσει από κοντά, αφού ο νικητής του ματς θα διασταυρωθεί με τον Ρώσο.

Στον άλλο ημιτελικό, ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Αυτό σημαίνει ότι το βραδινό ματς (22:00, Cosmotesports 6) ανάμεσα στον Σέρβο και τον έτερο αντικαταστάτη (του Στέφανου Τσιτσιπά), Κάμερον Νόρι δεν έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον.