DAVIS CUP: Ισοφάρισε στα... γρήγορα ο Τζόκοβιτς, 1-1 η Σερβία με το Καζακστάν

Με επικράτηση 2-0 (6-3, 6-4) επί του Αλεξάντερ Μπούμπλικ, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ισοφάρισε το tie της Σερβίας με το Καζακστάν στο 1-1, για τον προημιτελικό του Davis Cup!

Την κατάσταση του tie στα… ίσια έφερε ο Τζόκοβιτς, κερδίζοντας τον Μπούμπλικ με 2-0 σετ (6-3, 6-4) για να ισοφαρίσει η Σερβία το Καζακστάν σε 1-1, στον προημιτελικό του Davis Cup.

Μόλις 78 λεπτά χρειάστηκε ο Σέρβος που έβρικε με μεγάλη συχνότητα τρόπο να φτάσει σε μπρέικ πόιντ (έφτασε σε 11 στο ματς) και επιβλήθηκε με ένα σε κάθε σετ. Στο 1ο σετ πέτυχε το μπρέικ για το 3-1, φτάνοντας εύκολα στο 6-3.

Ίδιο ήταν το μοτίβο και στο 2ο σετ, με τον Σέρβο να βρίσκει μπρέικ στο 3ο γκέιμ, προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το φινάλε. Ο Μπούμπλικ έσβησε ματς πόιντ στο 5-4, όμως αμέσως μετά ο Τζόκοβιτς σέρβιρε και έκλεισε το σετ!

Η πρόκριση στον ημιτελικό θα κριθεί στο παιχνίδι του διπλού, με τους Τσάτσιτς/Τζόκοβιτς να αντιμετωπίζουν τους Γκολούμπεφ/Νεντοβιέσοφ.