DAVIS CUP: Αγχώθηκε αλλά έδωσε προβάδισμα στους Ρώσους ο Ρούμπλεφ

Το 1-0 στο tie εναντίον της Σουηδίας έκαναν οι Ρώσοι, με τον Ρούμπλεφ να χρειάζεται περισσότερες από 2 ώρες για να επικρατήσει του Ελίας Ίμερ με 2-1 σετ!

Μετά από 2 ώρες και 13 λεπτά αγώνα, ο Αντρέι Ρούμπλεφ επικράτησε του Ελίας Ίμερ με 2-1 σετ (6-2, 5-7, 7-6), δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα της Ρωσίας, στον τελευταίο προημιτελικό του Davis Cup.

Μετά από ένα εύκολο 1ο σετ για τον Ρώσο που επικράτησε με 6-2, ο Ίμερ αντέδρασε. Ο Σουηδός σε ένα σετ που είχαν και οι δύο προβλήματα στο σερβίς τους, όχι μόνο πήρε πίσω το μπρέικ τη στιγμή που ο Ρούμπλεφ σέρβιρε για το 2-0 στο 5-4, αλλά βρήκε ένα ακόμα μπρέικ για το 5-7 λίγο αργότερα, στέλνοντας το παιχνίδι στο decider!

Σε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι στο 3ο σετ, οι δυο τους υπερασπίστηκαν το σερβίς τους έως το tiebreak, με τον Ρούμπλεφ να είναι αυτός που έχασε 7 ευκαιρίες για μπρέικ! Όμως στο tiebreak κυριάρχησε και με 7-3 έκλεισε το πρώτο παιχνίδι του tie.

Λίγο αργότερα ο Μεντβέντεφ αντιμετωπίζει τον Μάικλ Ίμερ, με στόχο το 2-0 που θα στείλει την ομάδα της Ρωσίας στα ημιτελικά, για να αντιμετωπίσει τους Γερμανούς.