ΖΙΝΤΑΝΣΕΚ - ΣΑΚΚΑΡΗ 1-2: Αγχώθηκε αλλά ξεκίνησε με το... δεξί η Μαρία το 2022

Την πρώτη της νίκη για τη νέα χρονιά σημείωσε η Μαρία Σάκκαρη, καθώς επικράτησε της Ταμάρα Ζίντανσεκ με 2-1 σετ και πέρασε στον δεύτερο γύρο του Adelaide International 1.

Η Ελληνίδα τενίστρια μπορεί να… αγχώθηκε κάπως, αλλά κατάφερε να επικρατήσει της Σλοβένας, Ταμάρα Ζίντανσεκ με 2-1 σετ (6-2, 0-6, 6-4).

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Μαρία Σάκκαρη, αφού στο πρώτο σετ επιβλήθηκε της αντιπάλου της με σχετική ευκολία.

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν παρόμοια, αφού η Ζίντανσεκ βρήκε την ευκαιρία της και σε συνδυασμό με τα λάθη της Ελληνίδας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, η Σάκκαρη έδειχνε να έχει τον έλεγχο, καθώς προηγήθηκε με 3-0, αλλά η Σλοβένα απάντησε και ισοφάρισε σε 3-3. Οι δύο τενίστριες συνέχισαν να μάχονται, με την Μαρία τελικά να κάνει το break στο τελευταίο game και να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει είτε την Σέλμπι Ρότζερς είτε qualifier.