ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ - ΣΒΑΡΤΣΜΑΝ 1-2 ΣΕΤ: Δεν τα κατάφερε στον πρώτο αγώνα της χρονιάς ο Στέφανος (vids)

Φάνηκε ανέτοιμος ο Στέφανος Τσιτσιπάς και στον πρώτο του ατομικό αγώνα μετά την επέμβαση στο χέρι κάμφθηκε στα τρία σετ από τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν με την εθνική μας ομάδα να πηγαίνει στο 0-2 στο ATP Cup, που γίνεται στο Σίδνεϊ και ν’ αποκλείεται από τη συνέχεια.

Ήττα με 2-1 σετ υπέστη ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν για το ATP Cup στο Σίδνεϊ και σε συνδυασμό με την ήττα του Περβολαράκη, που προηγήθηκε το πρωί από τον Ντελμπόνις, η Ελλάδα γνωρίζει την ήττα από την Αργεντινή στο δεύτερο ματς για τον 4ο όμιλο και αποκλείεται από την επόμενη φάση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στον πρώτο του αγώνα στη νέα χρονιά και μετά την επέμβαση στο χέρι δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή του. Μετά το ματς της πρεμιέρας της Εθνικής στο ATP Cup ενάντια στην Πολωνία,  δηλώθηκε στους αγώνες με την Αργεντινή αλλά φάνηκε ότι δεν ήταν απόλυτα έτοιμος. Τα σετ 7-6 (5), 3-6, 3-6.

Ο αγώνας από την αρχή του ήταν συναρπαστικός με κανέναν από τους δύο τενίστες να μην μπορεί να χτίσει ένα σημαντικό προβάδισμα. Ο Στέφανος, ωστόσο, έδειχνε να πατά καλύτερα καταφέρνοντας να κλείσει μάλιστα το πρώτο σετ με κανένα αβίαστο λάθος.

Το εντυπωσιακό ράλι των δύο:

Η εκπληκτική λόμπα του Σβάρτσμαν:

Το εξαιρετικό winner του Τσιτσιπά:

Το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, παρά το γεγονός ότι ο Τσιτσπάς βρέθηκε κοντά στην κατάκτηση του σετ, όταν προηγήθηκε με 5-4. Ο Σβάρτσμαν, βέβαια, δεν τα παράτησε.

Στο τάι μπρέικ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνέχισε να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση από τον αντίπαλό του. Ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 5-4 στο τάι μπρέικ και τελικά έκανε το 1-0 σετ με 7-5 και με έναν winner στην διαγώνιο.

Το δεύτερο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τον Τσιτσιπά, αφού παρά το γεγονός ότι μπήκε μπροστά με 1-0 γκέιμς, ο Αργεντινός απάντησε άμεσα. Με μπρέικ στο σερβίς του Στέφανου, ο Σβάρτσμαν ισοφάρισε σε 1-1 και στην συνέχεια πήρε τα ηνία με 1-2 γκέιμς. Από εκείνο το σημείο δεν έχασε τον έλεγχο. Με νέο μπρέικ στην πορεία ο Αργεντινός κατάφερε να μεγαλώσει τη διαφορά κι έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-3.

Σαν να μην έφτανε αυτό άρχισε άσχημα και το καθοριστικό τρίτο σετ για τον Τσιτσιπά. Είδε τον αντίπαλο να του “σπάει” το σερβίς κι αμέσως μετά να προηγείται 2-0 στο δικό του σερβίς. Ο Έλληνας άσος μείωσε πολύ δύσκολα και συνέχισε να ψάχνει τρόπους για μπρέικ. Ο Νοτιομερικανός όμως, είχε αποτελεσματικό πρώτο σερβίς κι έφτασε στο 3-1 κι αργότερα στο 4-2.

Ο Τσιτσιπάς έμεινε γερά στη διεκδίκηση του ματς όταν έσωσε τρία μπρέικ πόιντ και μείωσε σε 3-4 όμως και πάλι του έλειψε το κάτι παραπάνω στα σερβίς του Σβάρτσμαν και δεν μπόρεσε να γυρίσει την κατάσταση.

Σειρά στον αγώνα με την Αργεντινή έχει τώρα το διπλό, όπου ο Τσιτσιπάς με τον Καλοβελώνη αντιμετωπίζουν τους Γκονζάλεθ/Μολτένι.