ΤΕΝΙΣ: Εντυπωσιακή η Παπαμιχαήλ πέρασε στο ταμπλό στην Αδελαΐδα

Με σπουδαία εμφάνιση η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κατέβαλλε και την Ελβετίδα Στέφανι Φέγκελε με 6-4, 7-6 και προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό του Adelaide International 1.

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ πέτυχε τον αρχικό της στόχο στο Adelaide International 1 κι εξασφάλισε την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό βγαίνοντας νικήτρια από δυνατή αναμέτρηση 2,5 ωρών. Με σπουδαία εμφάνιση η πρωταθλήτρια του τένις πέτυχε νέα νίκη στα προκριματικά, αυτή τη φορά απέναντι στην Ελβετίδα Στέφανι Φέγκελε με 6-4, 7-6 (9), πέρασε στο ταμπλό και θα επιδιώξει και το κάτι παραπάνω.

Η Παπαμιχαήλ, που βρίσκεται στο νούμερο 182 της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική στις ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν για break (4/5), ενώ από την άλλη κατάφερε να σώσει τις μισές ευκαιρίες της Φέγκελε στο δικό της σερβίς (5/10). Ο αγώνας έγινε σε δύσκολες συνθήκες, καθώς υπήρχε δυνατός αέρας, που ταλαιπώρησε και τις δύο παίκτριες.

Η Ελβετίδα προηγήθηκε στο 1ο σετ, αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έφτασε στην ανατροπή κι επικράτησε με 6-4.

Η Φέγκελε πήρε ξανά προβάδισμα στο 2ο σετ (2-0), αλλά και πάλι η εξαιρετική Παπαμιχαήλ έκανε αντεπίθεση διαρκείας, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο τάι μπρέικ  και πήρε  την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό στο 500άρι τουρνουά της Αδελαΐδας.

Στον 1ο γύρο η Παπαμιχαήλ θα αντιμετωπίσει την Τσέχα και Νο 90 του κόσμου Μαρί Μπόσκοβα με την Καζάκα Έλενα Ριμπάκινα να περιμένει στη φάση των «16».