WIMBLEDON: Αποκλεισμός Τσιτσιπά από τον πρώτο γύρο, ήττα με 3-0 από τον Φράνσις Τιαφό

Ο Φράνσις Τιαφό κατάφερε να εκμεταλλευτεί όλες τις ευκαιρίες του και απέκλεισε, μάλλον εύκολα, στον πρώτο γύρο του Wimbledon τον Στέφανο Τσιτσιπά με 3-0 σετ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να βρει απαντήσεις στο σερβίς του Φράνσις Τιαφό και ηττήθηκε με 3-0 σετ (6-4, 6-4, 6-3) στον πρώτο γύρο του Wimbledon.

Ο Έλληνας, φιναλίστ του περασμένου Roland Garros, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που βρήκε στο αντίπαλο σερβίς και έχασε από έναν αντίπαλο που είχε μόλις 22 αβίαστα λάθη και 43 winners.

Ο Τιαφό πέτυχε την πρώτη νίκη της καριέρας του απέναντι σε έναν τενίστα της πρώτης πεντάδας, βασιζόμενος στα ποσοστά πίσω από το πρώτο του σερβίς. Έβαλε στο κορτ 65% των πρώτων και κέρδισε 69% των πόντων του εκεί, κυρίως λόγω του εξαιρετικού «serve and volley».

Αιφνιαδιασμός στο πρώτο σετ

Για τον Τσιτσιπά ήταν λογικό το θέμα προσαρμογής, αφού είχε να αγωνιστεί στο γρασίδι από το 2019. Ο αντίπαλός του κατάφερε να τον αιφνιδιάσει με μπρέικ και να πάει το πρώτο σετ στη λογική των γρήγορων πόντων, με λίγα χτυπήματα.

Ο Τιαφό διατήρησε το προβάδισμά του όταν αντιμετώπισε μπρέικ πόιντ, αφού βρήκε ένα μεγάλο σερβίς και ένα καθαρό φόρχαντ.

Ο Αμερικάνος εχασε μόλις 6 πόντους πίσω από το πρώτο του σερβίς σε αυτό το σετ, ενώ κατάφερε να παράξει 14 γουίνερ από τη ρακέτα του.

Πλήρωσε ένα κακό γκέιμ

Το σφιχταγκάλιασμα των δύο στο 2ο σετ κράτησε για τα πρώτα 8 γκέιμ. Ένα κακό σέρβις γκέιμ για τον Τσιτσιπά άνοιξε στον Τιαφό το παραθυράκι.

Ο Έλληνας τενίστας έσωσε δύο μπρέικ πόιντ, αλλά μια εκπληκτική επιστροφή και ένα αβίαστο λάθος χάρισαν στον Τιαφό το μπρέικ.

Ο Τιαφό είχε χάσει 3 πόντους στο σερβίς του μέχρι να σερβίρει για το 2-0. Έχασε 4 και χρειάστηκε να σβήσει 3 μπρέικ πόιντ, όμως κατέκτησε το σετ, ανεβάζοντας στα ύψη την ψυχολογία του.

Κλειδί και πάλι τα λιγοστά αβίαστα λάθη του, μόλις 6 στο σετ, αφού κατάφερε να τελειώσει αρκετές μπάλες πίσω από το, χαρακτηριστικό σε χορτάρινες επιφανειες «serve and volley»

Ένα σετ καρμπόν με το πρώτο

Το τελευταίο σετ κινήθηκε στο μοτίβο του πρώτου. Ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να βρει λύση με τις επιστροφές, βρέθηκε στριμωγμένος βαθιά πίσω από τη βασική του γραμμή και επέτρεψε στον Τιαφό να ελέγχει τα ράλι με τις ανόδους του στο φιλέ.

Το μπρέικ ήρθε και πάλι με το ξεκίνημα και παρόλο που ο Τσιτσιπάς κατάφερε να γεμίσει τα αντίπαλα σέρβις γκέιμ, αλλά δεν μετουσίωσε καμία ευκαιρία του σε μπρέικ. Έχασε 3 τέτοιες στο 3ο σετ και 7 συνολικά στο παιχνίδι.

Η επιθετικότητα του Αμερικανού δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στον Τσιτσιπά να μπει στο παιχνίδι, αφού δεν είχε ρυθμό στις επιστροφές. Με τη νίκη να κρίνεται στα μικρά ράλι των 0-4 χτυπημάτων, ο Τιαφό ένιωθε ασφαλής και πέτυχε μια από τις σπουδαιότερες νίκες της καριέρας του.

Αποκλείστηκε και πάλι στον πρώτο γύρο του Wimbledon, όπως ακριβώς και το 2019 μετά την ήττα του από τον Ιταλό Φαμπιάνο.