ΤΕΝΙΣ: Επιβίωσε στη... ματσάρα και πάει τελικό ο Κοκκινάκης

ΤΕΝΙΣ: Στον τελικό του τουρνουά της Αδελαΐδας θα βρεθεί ο Θανάσης Κοκκινάκης, μετά την επικράτησή του με 2-1 σετ (6-2. 3-6, 7-6(10)) επί του Μαρίν Τσίλιτς.

Μπορεί να χρειάστηκε 2 ώρες και 41 λεπτά για να επικρατήσει του Μαρίν Τσίλιτς, αλλά ο Θανάσης Κοκκινάκης επιβεβαίωσε την εξαιρετική του κατάσταση και πέρασε στον τελικό της Αδελαΐδας.

Ο Ελληνοαυστραλός εξασφάλισε τη συμμετοχή του σε δεύτερο τελικό μέσα σε διάστημα δύο εβδομάδων και αν την περασμένη ηττήθηκε από έναν Γάλλο, τον Γκαέλ Μονφίς, αυτήν τη φορά έχει σίγουρα μεγαλύτερες πιθανότητες κόντρα σε έναν άλλον Γάλλο, τον Ρίντερκνετς.

Ο Κοκκινάκης μπήκε ορεξάτος, με το κοινό να τον στηρίζει, απέναντι στον Τσίλιτς και έκανε μπρέικ μόλις στο πρώτο γκέιμ. Παραχωρώντας μόλις 7 πόντους πίσω από το σερβίς του, οδήγησε το 1ο σετ και με ένα ακόμα μπρέικ στο 7ο γκέιμ πήρε σημαντικό προβάδισμα, κλείνοντας το σετ στο 6-2!

Η εμπειρία του Κροάτη μέτρησε στο 2ο σετ. Δε θα έχανε αυτήν τη μάχη χωρίς να παλέψει και δίνοντας μεγάλη έμφαση τόσο αυτός όσο και ο αντίπαλός του στο σερβίς, είχαμε πολύ εύκολα hold και για τους δύο. Ο Τσίλιτς βρήκε την ευκαιρία του στο 8ο γκέιμ και μετά από δύο χαμένα μπρέικ πόιντ έκανε τη ζημιά, φτάνοντας στο 5-3 και λίγο αργότερα στο 6-3 για την ισοφάριση.

Το τρίτο σετ έμοιαζε με… πραγματικό τρενάκι του τρόμου. Ο Τσίλιτς με φόρα προηγήθηκε 2-0 με μπρέικ, αλλά ο Κοκκινάκης βρήκε τρόπο σε ένα μαραθώνιο γκέιμ να απαντήσει για το 2-2. Αμφότεροι διατήρησαν τα σερβίς τους και οδηγήθηκαν φυσιολογικά στο tiebreak. Εκεί ο Κοκκινάκης προηγήθηκε με 6-2 και είχε 4 ευκαιρίες αλλά τις έχασε όλες. Ο Κροάτης ισοφάρισε, έχασε το δικό του ματς πόιντ στο 8-7 και εν τέλει δεν κατάφερε να αντέξει για πάρα πολύ ακόμα. Έσωσε άλλες δύο ευκαιρίες του Ελληνοαυστραλού, αλλά με το 7ο ματς πόιντ του στο παιχνίδι, ο Κοκκινάκης βγήκε νικητής με 12-10 στο tiebreak, παίρνοντας το εισιτήριο για τον αυριανό τελικό.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Αρτούρ Ρίντερκνετς που απέκλεισε εύκολα με 2-0 σετ (6-1, 6-3) τον συμπατριώτη του Καρεντίν Μουτέ.