ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ - ΜΙΚΑΕΛ ΙΜΕΡ 3-0: «Αέρας» στο δεύτερο γύρο!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε άνετα τον Μίκαελ Ίμερ 3-0 σετ και προκρίθηκε σε… χαλαρούς ρυθμούς στον δεύτερο γύρο του Australian Open

Ο Σουηδός Μίκαελ Ίμερ (νούμερο 82 στην παγκόσμια κατάταξη) εξ ορισμού δεν έμοιαζε υψηλό εμπόδιο για τον Στέφανο Τσιτσιπά και ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών, απλά επιβεβαίωσε το νόμο του φαβορί στον πρώτο γύρο του Australian Open.

Χωρίς να φτάσει σε πολύ υψηλά στάνταρντς απόδοσης, ο Τσιτσιπάς αντιμετώπισε προβλήματα μόνο στο δεύτερο σετ, κυρίως από τη βιασύνη του να τελειώσει γρήγορα το ματς και τελικά εξασφάλισε την πρόκρισή του για τον επόμενο γύρο με ένα άνετο 3-0 (6-2, 6-4, 6-3). Επόμενος αντίπαλός του ο Αργεντινός Σεμπαστιάν Μπάες (Νο 95) την Πέμπτη.

1ο σετ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε από νωρίς τη διάθεσή του να ανέβει στο φιλέ, μια καινοτομία που παρουσίασε στο ATP Cup πριν από δύο εβδομάδες.

Ξεκίνησε νωθρά, αλλά έκανε το μπρέικ στην πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και πήρε το προβάδισμα με 2-1 στα γκέιμ, χωρίς να εντυπωσιάσει με το παιχνίδι του. Μετά από ένα εύκολο lovegame, ο Στέφανος έκανε και δεύτερο μπρέικ με αποφασιστικό forehand και χωρίς να παίρνει μεγάλο ρίσκο, επιλέγοντας να παίξει από την base line.

Με καλό σερβίς έφτασε και στο 5-1, ο Ίμερ με μεγαλύτερο ρίσκο στο παιχνίδι του μείωσε σε 5-2, αλλά ο Στέφανος και πάλι δυνατά από τη γραμμή του σερβίς και δύο ακόμα πόντους ανεβαίνοντας στο φιλέ (τον 11ο και 12ο στο πρώτο σετ), έφτασε εύκολα στο 1-0 σε 36 λεπτά.

2ο σετ

Ο Στέφανος έφτασε νωρίς στο μπρέικ πόιντ στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ, αλλά ο Ίμερ έβγαλε αντίδραση και με καλό σερβίς και πίεση στο backhand του Στέφανου απέφυγε το 0-1. Ο Σουηδός μάλιστα έκανε και μπρέικ στην πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε με τον Τσιτσιπά να υποπίπτει σε σωρεία λαθών.

Ο Έλληνας τενίστας πήρε πίσω άμεσα το μπρέικ έπειτα από ένα γκέιμ που κράτησε οχτώ λεπτά με νευρικότητα και από τις δύο πλευρές.

Με τον Ίμερ να εξακολουθεί να έχει προβλήματα με το αδύναμο σερβίς του, οι πόντοι παιζόντουσαν 50-50 και ήταν θέμα χρόνια να δεχτεί κι άλλο μπρέικ από τον Στέφανο, που πέρασε μπροστά με 3-2.

Με βιαστικό παιχνίδι, στην προσπάθειά του να τελειώνει γρήγορα με το γκέιμ ο Στέφανος δέχτηκε νέο μπρέικ και με love game βρέθηκε ξανά πίσω με 4-3, αλλά κάπου εκεί… σοβαρεύτηκε.

Ο Τσιτσιπάς απάντησε με καλό σερβίς και love-game για το 4-4 και με νέο μπρέικ έφτασε στο 5-4 εκμεταλλευόμενος το… ανεμικό πρώτο σερβίς του Σουηδού (59% αποτελεσματικότητα) και το ανύπαρκτο δεύτερο (40%). Παρά ένα πολύ ωραίο forehand winner του Ίμερ για το 30-30 στο δέκατο γκέιμ, ο Στέφανος βρήκε δύο καλά σερβίς και πήρε και το δεύτερο σετ με 6-4 σε 53 λεπτά.

3ο σετ

Μετά από μια γρήγορη ανταλλαγή service love-game ο Τσιτσιπάς έφτασε στο πρώτο μπρέικ για το 2-1 με το ίδιο μοτίβο που κυριάρχησε σε όλο το προηγούμενο ματς. Μέτριο προς κακό σερβίς ο Ίμερ και ανίκητο forehand ο Στέφανος.

Ο Τσιτσιπάς γλίτωσε μετά από τρεις ισοπαλίες το μπρέικ, αλλά ο Ίμερ απάντησε γρήγορα μειώνοντας σε 3-2 και απείλησε με πέντε μπρέικ-πόιντ αμέσως μετά, αλλά ο Έλληνας τενίστας κράτησε και έφτασε στο 4-2.

Ο Τσιτσιπάς δεν πίεσε τον Σουηδό για το 5-2 και δέχτηκε love service-game για το 4-3.

Ο Τσιτσιπάς έκανε εύκολα και το 5-3 με δυνατό σερβίς και με νέο μπρέικ επί του απογοητευμένου Σουηδού έκλεισε το ματς με 6-3 και 3-0 στα σε 2 ώρες και 10 λεπτά.