AUSTRALIAN OPEN: Έχασε σετ, κέρδισε την πρόκριση ο Ναδάλ

Ο Ράφα Ναδάλ έχασε το πρώτο του σετ στο φετινό όπεν της Αυστραλίας από τον Ισπανό Κάρεν Χατσάνοφ, αλλά πανηγύρισε την πρόκριση στον 4ο γύρο με σκορ 6-3, 6-2, 3-6, 6-1.

Ο Ισπανός (Νο 6) του ταμπλό, ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 2-0, αλλά, ένα μπρέικ του Ρώσου στο 2-1 του τρίτου σετ, στάθηκε αδύνατο για τον Ναδάλ να το ανατρέψει κι έτσι για πρώτη φορά στο φετινό Australian open απώλεσε σετ. Ξύπνησαν, έτσι, προς στιγμήν μνήμες από τον περσινό προημιτελικό και την ήττα του με 3-2 από τον Στέφανο Τσιτσιπά μετά το αρχικό υπέρ του 2-0.

Ο Ναδάλ, όμως, έκανε άμεσα μπρέικ στο τέταρτο σετ και με ένα γρήγορο 3-0 έβαλε τέλος στα όνειρα του Χατσάνοφ για πρόκριση.

«Έκανα το καλύτερό μου ματς από τη μέρα που επέστρεψα, απέναντι σε έναν πολύ καλό παίκτη και καλό φίλο στο Tour.

Έχω περάσει δύσκολα τον τελευταίο 1,5 χρόνο. Για μένα και για την ομάδα μου είναι πολύ σημαντικό να παίζω όπως έπαιξα σήμερα», είπε ο Ναδάλ που περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Μαναρινό – Καράτσεφ για να μάθει τον αντίπαλό του στους «16».