AUSTRALIAN OPEN: Αφιονισμένη Μπάρτι «ισοπέδωσε» την Πενγκούλα

Η Νο 1 τενίστρια, Ας Μπάρτι τρομοκρατεί τις αντίπαλές της στο όπεν της Αυστραλίας Την ισχύ της ένιωσε και η Τζες Πενγκούλα στον προημιτελικό καθώς άντεξε μόλις για μια 1 ώρα και 3 λεπτά στο κορτ, πριν γνωρίσει την ήττα με 6-2, 6-0.

Η Μπάρτι πίεσε πολύ από το σερβίς και δούλεψε το forehand χωρίς να φοβάται το λάθος, απέναντι στην Αμερικανίδα που είχε άσχημα ποσοστά στο σερβίς (57& και 31%) και φάνηκε να έχει «αδειάσει» μετά τη μεγάλη νίκη επί της Μαρίας Σάκκαρη. Με 7 winners και 1 μόνο (αποτυχημένη) ευκαιρία για μπρέικ η Πενγκούλα δεν είχε καμία τύχη απέναντι στην Μπάρτι που έχει παραχωρήσει μόλις 17 γκέιμ στους πέντε πρώτους γύρους του όπεν της Αυστραλίας.

«Διασκέδασα πολύ το σημερινό ματς. Ήμουν επιθετική στο foreahand. Η Τζες είναι καταπληκτική παίκτρια και άνθρωπος, θα δούμε κι άλλα από αυτήν στη συνέχεια.

Είμαι πιο ολοκληρωμένη παίκτρια φέτος, πιο έμπειρη από το 2020 όταν έφτασα και πάλι στα ημιτελικά.

Η Κιζ είναι τοπ παίκτρια. Έμεινε λίγο πίσω πέρυσι, αλλά επανήλθε κι αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Ανυπομονώ να την αντιμετωπίσει στον ημιτελικό», είπε η πάντα χαμογελαστή Μπάρτι, εν όψει του αγώνα με την Μάντισον Κιζ για μια θέση στον τελικό.