AΣΛΕΪ ΜΠΑΡΤΙ - ΜΑΝΤΙΣΟΝ ΚΙΖ 2-0: Με φόρα στον τελικό η Μπάρτι, που γράφει ιστορία

AΣΛΕΪ ΜΠΑΡΤΙ – ΜΑΝΤΙΣΟΝ ΚΙΖ 2-0: Η Άσλεϊ Μπάρτι έμοιαζε με σίφουνα στον προημιτελικό κόντρα στην Μάντισον Κις και προκρίθηκε με 2-0 σετ στα ημιτελικά του Australian Open.

Η Άσλεϊ Μάρτι ήταν το μεγάλο φαβορί πριν τον αγώνα με την Μάντισον Κιζ, κάτι που επιβεβαίωσε με την εμφάνισή της, αφού σκόρπισε με 2-0 (6-1, 6-3) σετ την Αμερικανίδα και πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Australian Open.

To νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης τελείωσε την υπόθεση μέσα σε μόλις 62′ λεπτά, αφού ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο κορτ, με την Κις να μην βρίσκει απαντήσεις σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η Αυστραλή ήταν σίφουνας και πήρε άνετα το πρώτο σετ με 6-1 πιέζοντας στο σερβίς της Αμερικανίδας, κάνοντας απανωτά break. Η 25χρονη ήταν σε εξαιρετική βραδιά, αφού υπέπεσε μόλις σε 13 αβίαστα λάθη, κάτι που αυτομάτως έβαζε ένα ακόμη άλυτο πρόβλημα στην Κιζ, που δεν έβρισκε απαντήσεις.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ

Το πρώτο σετ τελείωσε σε μόλις 26 λεπτά, ενώ και στο δεύτερο τα πράγματα δεν διαφοροποιήθηκαν. Η Μπάρτι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να κάνει ξανά το break παίρνοντας το προβάδισμα.

Με εξαιρετικό σερβίς έσβησε τις πιθανότητες για την Αμερικανίδα και πήρε την πρόκριση για τον τελικό, με μία εκ των Ντανιέλ Κόλινς και Ίγκα Σφιόντεκ που αγωνίζονται στον άλλον ημιτελικό.

Έτσι, έγραψε ιστορία και έγινε η πρώτη Αυστραλή που περνά σε τελικό του Australian Οpen μετά από την Γουέντι Τέρνμπολ (1980), ενώ βρίσκεται μια νίκη μακριά από το να κρατήσει τον τίτλο στην Αυστραλία κάτι που είχε καταφέρει το 1978 η Κρις Ο’Νιλ.

Σετ: 2-0 (6-1, 6-3)