ΝΤΑΝΙΙΛ ΜΕΝΤΒΕΝΤΕΦ: «Κατάλαβα ότι έκανα λάθος, όταν εκνευρίστηκα»

Τα passing shots στο 5-4 του τρίτου σετ ήταν σύμφωνα με τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ το κλειδί της νίκης στον ημιτελικό του όπεν της Αυστραλίας με αντίπαλο τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Τα passing shots στο 5-4 του τρίτου σετ ήταν σύμφωνα με τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ το κλειδί της νίκης στον ημιτελικό με αντίπαλο τον Στέφανο Τσιτσιπά. Τις δηλώσεις του πάντως τις ξεκίνησε αναφερόμενος στο ξέσπασμά του προς τον διαιτητή όταν έχασε το δεύτερο σετ. Μάλιστα κατευθυνόμενος στον πάγκο του, ζήτησε δύο φορές συγνώμη στον ρέφερι

«Δεν νομίζω ότι τα συναισθήματα βοηθάνε. Όταν χάνεις τη συγκέντρωσή σου, χάνεις ενέργεια. Κατάλαβα ότι έκανα λάθος, συγκεντρώθηκα ξανά και έβγαλα καλά σερβίς που με επανέφεραν στο παιχνίδι. Άλλωστε, το  παιχνίδι είναι πιο σημαντικό. Έδωσα το καλύτερο εαυτό μου και επέστρεψα στη… δουλειά.

Το ματς ήταν ισορροπημένο. Είχαμε και οι δύο τις ευκαιρίες μας στο παιχνίδι. Στο 5-4 του τρίτου σετ προσπάθησα να διαβάσω το σερβίς του και πέρασα κάποια passing shots και έπεσε η ενέργειά του, ενώ η δική μου ανέβηκε και θα συνέχιζε να ανεβαίνει αν συνεχίζαμε για περισσότερη ώρα».

Κρατάει χρόνια αυτή η σχέση με τον Τσιτσιπά

Για τον Στέφανο Τσιτσιπά, με τον οποίο δεν είναι και οι καλύτεροι φίλοι κι αυτό φάνηκε και στην ψυχρότατη χειραψία που είχαν μετά το ματς, είπε:

«Αυτή η σχέση ξεκίνησε πριν από χρόνια στο Μαϊάμι. Είμαστε και οι δύο νέοι. Κάθε ματς με τον Στέφανο είναι ξεχωριστό. Ο Στέφανος είναι  επιθετικός και όταν παίρνει την μπάλα στο forehand παίρνει και τον έλεγχο του πόντου. Προσπάθησα να χτυπώ πιο δυνατά την μπάλα για να μην το πετύχει.

Στο backhand είχα κάποια θέματα, αλλά όταν έχεις παίξει 4 ώρες και 40 λεπτά στο προηγούμενο ματς, δεν μπορείς να τα κάνεις όλα σωστά».

Ο Μεντβέντεφ μίκησε και για το γεγονός ότι εμφανίστηκε τόσο δυνατός, μετά από τον προημιτελικό που κράτησε σχεδόν πέντε ώρες.

«Μετά τον προημιτελικό δεν μπορούσα να κουνηθώ. Έκανα καλή αποκατάσταση. Την επόμενη μέρα σηκώθηκα και είδα δεν είμαι και τόσο χάλια, μπορώ να συνέλθω, κι αυτό συνέβη. Ήμουν πιο κουρασμένος από ό,τι συνήθως, λογικά από παιχνίδι πέντε ωρών».

Τα προγνωστικά για τον τελικό και η… πάσα που δεν πήρε

Εν όψει του τελικού με τον Ράφα Ναδάλ είπε:

«Θα παίξω με έναν από τους καλύτερους που θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον 21ο τίτλο σε γκραν σλαμ. Οι τελικοί είναι ξεχωριστοί, είμαι έτοιμος και ξέρω ότι θα είναι πολύ δυνατός. Θα δώσω το καλύτερό μου εαυτό».

Όταν του ζητήθηκε να κάνει πρόβλεψη για τον τελικό τω γυναικών, ανάμεσα στην Αυστραλέζα Άσλι Μπάρτι και την Ντανιέλ Κόλινς, ρώτησε πότε αρχίζει και όταν ο Τζιμ Κούριερ του είπε στις 19:30, ο Μεντβέντεφ είπε ότι στις 20:15 τρώει, οπότε θα δει λίγο στην αρχή, απάντηση που έβγαλε από τα… ρούχα του τον Αμερικανό παλαίμαχο τενίστα που του είπε: «Σου δίνω πάσες για να σε αποθεώσει το κοινό κι εσύ τις πετάς