ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ - ΜΕΝΤΒΕΝΤΕΦ 1-3: Το ρωσικό... ρομπότ έβαλε τέλος στην πορεία του Τσιτσιπά

ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ – ΜΕΝΤΒΕΝΤΕΦ 1-3: Η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά σταματάει και πάλι στον ημιτελικό του Australian Open, όπως και πέρσι, με τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ να επικρατεί 3-1 σετ και να αντιμετωπίζει τον Ναδάλ στον τελικό της Κυριακής!

Η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά σταματάει και πάλι στον ημιτελικό του Australian Open, όπως και πέρσι, με τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ να επικρατεί 3-1 σετ και να κλείνει ραντεβού με τον Ράφα Ναδάλ στον τελικό της Κυριακής!

Ό,τι και να έκανε ο Τσιτσιπάς, ο Μεντβέντεφ είχε την απάντηση. Σε έναν ημιτελικό που κράτησε 2 ώρες και 33 λεπτά, ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ επικράτησε με 3-1 σετ (7-6(5), 4-6, 6-4, 6-1), αφού μετατράπηκε σε… ρομπότ από το 3ο σετ και έπειτα, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Ραφαέλ Ναδάλ για τον τίτλο του Australian Open.

Ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε για τρίτη φορά σε ημιτελικό στη Μελβούρνη και για δεύτερη συνεχόμενη από τον Ρώσο, παρότι το παιχνίδι δεν είχε καμία σχέση με το περσινό. Η ισορροπία των πρώτων δύο σετ επηρεάστηκε από την ένταση του Μεντβέντεφ, που έκανε… καίριο χτύπημα στο φινάλε του 3ου και με το πρώτο του σερβίς να φτάνει στο 86% κερδισμένων πόντων (61/71), έβαλε τέλος στα όνειρα του Τσιτσιπά.

Ο Έλληνας τενίστας άντεξε για τρία σετ, αλλά μόλις ο Μεντβέντεφ βρήκε τα περάσματα στο serve and volley από το backhand του, ολοκλήρωσε τη… δουλειά και τσέκαρε το εισιτήριό του, για να διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο Grand Slam της καριέρας του. Ένα τουρνουά που μόνο επιτυχημένο κρίνεται για τον Τσιτσιπά, ο οποίος επέστρεψε σε ημιτελικό major διοργάνωσης, μόλις λίγους μήνες μετά την επέμβασή του στον αγκώνα…

Στις λεπτομέρειες ο Μεντβέντεφ

Το 1ο σετ ήταν αρκετά απαιτητικό αλλά και… αλλόκοτο. Οι δυο τους κρατούσαν το σερβίς τους χωρίς να χάνουν πόντους, με τον Τσιτσιπά μάλιστα να φέρνει από νωρίς τα drop shot στο παιχνίδι, κάτι που δεν έκανε συχνά με τον Μεντβέντεφ. Το σφιχταγκάλιασμά τους κράτησε ως το 4-4, με τον Ρώσο να φτάνει στο 0-40. Ο Τσιτσιπάς έσβησε με επιθετικό τένις και τις τέσσερις ευκαιρίες που είχε ο αντίπαλός του, χρησιμοποιώντας τόσο το σερβίς βολέ αλλά και δύο αναπάντεχα backhand. Ο Μεντβέντεφ έχασε τον πρώτο πόντο στο σερβίς του μετά από 6 service game και οι δυο τους οδηγήθηκαν στο tiebreak, εκεί όπου ο Ρώσος έχασε και τον δεύτερο. Το 4-1 του Τσιτσιπά δεν άντεξε για πολύ, αφού ο Μεντβέντεφ τον… τρύπησε σε ένα ανέβασμά του και έκλεισε το σετ με 7-5! Ο Έλληνας τενίστας έχασε ένα σετ στο οποίο έβαλε πρώτο σερβίς με 71% επιτυχία, πολύ απλά γιατί ο αντίπαλός του το έκανε με 74%.

Απάντηση του Τσιτσιπά και ένταση

Ο Τσιτσιπάς ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο… πλήγμα στον αντίπαλό του, με την έναρξη του 2ου σετ. Το break ήρθε άμεσα και ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 3-1, αλλά ο Μεντβέντεφ -ως συνήθως- επέστρεψε, όμως δεν ήταν ο ίδιος με το 1ο σετ. Έχοντας μόλις 1/5 πόντους στο 2ο σερβίς του, 11 αβίαστα εκ των οποίων τα 2 διπλά λάθη, η αυτοκυριαρχία του είχε χαθεί. Τα διπλά λάθη ήρθαν στο 9ο game, όπου με 3 αβίαστα έδωσαν το break στον Τσιτσιπά, που έκλεισε το σετ με 6-4. Ο Ρώσος διαμαρτυρόταν έντονα προς τον διαιτητή της αναμέτρησης πως ο Τσιτσιπάς δέχεται coaching από τον πατέρα του!

Ο Ρώσος ήταν ο καλύτερος παίκτης στο κορτ

Σβήνοντας δύο break point με το ξεκίνημα του 3ου σετ, ο Ρώσος έριξε τους τόνους. Η ποιότητα του παιχνιδιού έπεσε αρκετά, με τα λάθη να έρχονται αμφότερα από τις δύο ρακέτες. Το serve and volley του Τσιτσιπά από τη μία και τα σερβίς με αρκετά χιλιόμετρα από την άλλη έδιναν τις λύσεις, με τον Μεντβέντεφ να φτάνει στο 5-4. Ο Τσιτσιπάς σέρβιρε για να μείνει στο σετ και ένα νωθρό ανέβασμα στο φιλέ, που έδωσε χώρο για winner, το οποίο ακολουθήθηκε από αβίαστο, έκαναν τη ζημιά. Από το 0-40 δεν υπήρχε επιστροφή και ο Μεντβέντεφ πήρε ξανά το προβάδισμα με 2-1… υπνοτίζοντας τον αντίπαλό του.

Το πλεονέκτημα αυτό ο Μεντβέντεφ το κεφαλαιοποίησε στο 4ο σετ. Ήταν ξεκάθαρα ο καλύτερος παίκτης του κορτ σε εκείνο το σημείο και το serve and volley του Τσιτσιπά άρχισε να φθίνει. Το Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης έκανε λάθη στο φιλέ, ο Ρώσος βρήκε περάσματα βαθιά από τη βασική του γραμμή και πήρε προβάδισμα με break για το 4-1 και λίγο αργότερα έκλεισε με νέο σπάσιμο του σερβίς το σετ και το ματς στο 6-1.

Αντίπαλός του στον τελικό της Κυριακής ο Ραφαέλ Ναδάλ, που του είχε στερήσει έναν τίτλο Grand Slam στη Νέα Υόρκη το 2019, σε έναν αλησμόνητο τελικό!