Τσιτσιπάς - Νταβίντοβιτς Φοκίνα 7-5, 6-7, 6-4: Ουφ, πατέρα πέρασα...

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς-Φοκίνα με 7-5, 6-7(1), 6-4 και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του ABN AMRO World Tennis Tournament που διεξάγεται στο Ρότερνταμ.

O Στέφανος, που δεν έχει τον πατέρα και προπονητή του Απόστολο στο πλευρό του, ξεκίνησε καλά τον αγώνα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-0 αλλά ο Ισπανός αντέδρασε άμεσα κερδίζοντας τρία σερί γκέιμ. Η απάντηση του Τσιτσιπά ήταν ένα σερί δυο γκέιμ (4-3).

Στο σημείο αυτό ο Νταβίντοβιτς Φοκίνα ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα ψηλά στον μηρό. Ο φυσικοθεραπευτής μπήκε στο γήπεδο και του πρόσφερε τις υπηρεσίες του. Ο Ισπανός δοκίμασε τα πατήματά του και πήρε τις μπάλες για να σερβίρει.

O τραυματισμός δεν φάνηκε να τον επηρεάζει καθώς όχι μόνο πήρε με άνεση το γκέιμ του αλλά κι έκανε μπρέικ για να προηγηθεί 5-4. Ο Στέφανος όμως δεν τον άφησε να χαρεί. Παίζοντας συγκεντρωμένα έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 7-5 ύστερα από μια ώρα.

Στο δεύτερο σετ οι δυο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το έκτο γκέιμ που ο Τσιτσιπάς έφτασε στο μπρέικ και προηγήθηκε 4-2. Όμως ο Νταβίντοβιτς Φοκίνα βρήκε λύσεις και πήρε πίσω το μπρέικ για να μειώσει σε 4-3 και στη συνέχεια να ισοφαρίσει 4-4.

Το ματς πλέον συνεχίστηκε πάνω σε τεντωμένο σχοινί. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 6-5 αλλά ο Ισπανός κράτησε το σερβίς του (6-6) κι έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσίτσιπας έκανε πολλά λάθη κι έδωσε την ευκαιρία στον Νταβίντοβιτς Φοκίνα να φτάσει στην επικράτηση με 7-1 και φέρει το ματς στα ίσα ύστερα από 2 ώρες.

Στο σημείο αυτό ήταν η σειρά του Τσιτσιπά να ζητήσει ιατρικό τάιμ άουτ καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο του δεξιού του ποδιού. Ωστόσο δεν ήταν κάτι σοβαρό και συνέχισε κανονικά το παιχνίδι. Αυτή τη φορά δεν άφησε τον Ισπανό να τον λαβώσει στο σερβίς και κάνοντας μπρέικ στο 7ο γκέιμ έκλεισε το ματς μετά από προσπάθειες 2 ωρών και 40 λεπτών.