Τσιτσιπάς - Σαφιούλιν 0-2: Καθίζηση του Στέφανου και ήττα αποκλεισμός στη Μασσαλία

Ένας πολύ κακός Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε ήττα-έκπληξη με 6-4, 6-4 από τον Ρώσο Ρόμαν Σαφιούλιν στα προημιτελικά του Open 13 Provence και γνώρισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του τουρνουά που πέρυσι είχε ο ίδιος κατακτήσει.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε μουδιασμένα και δέχτηκε νωρίς το μπρέικ, στο 2-2, από τον Σαφιούλιν, μολονότι λίγο πριν έφτασε κοντά στο 3-1 υπέρ του. Ο Ρώσος κράτησε το σερβίς του μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε το 1-0 με 6-4 σε λιγότερο από 39 λεπτά. Ο Τσιτσιπάς είχε κακό ποσοστό στο δεύτερο σερβίς, μόλις 47% και δεν είχε απαντήσεις στους άσους, 6 τον αριθμό του Σαφιούλιν.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με… μαραθώνιο που κράτησε 18 λεπτά και τον Έλληνα τενίστα να κρατά πολύ δύσκολα το σερβίς του. Ο Στέφανος χρειάστηκε να σερβίρει 24 φορές και χωρίς πολλές δυνάμεις, φυσιολογικά έχασε εύκολα το δεύτερο γκέιμ, μολονότι βρέθηκε μπροστά με 30-0.

Το μπρέικ δεν το γλίτωσε σε άλλο ένα γκέιμ διαρκείας όπου υπέπεσε σωρεία λαθών και έκλεισε με βολέ στο φιλέ για το 2-1 υπέρ του Σαφιούλιν. O Ρώσος κράτησε το σερβίς του μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη και στο δεύτερο σετ με 6-4 κλείνοντας το ματς σε 1 ώρα και 35 λεπτά.