Τζέρε - Τσιτσιπάς 0-2: Έδειξε χαρακτήρα στα τάι-μπρέικ ο Στέφανος στο Ακαπούλκο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Σέρβο Λάσλο Τζέρε με 7-6(7), 7-6(4) και πέρασε στο 2ο γύρο στο τουρνουά τένις του Ακαπούλκο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Σέρβο Λάσλο Τζέρε με 7-6(7), 7-6(4) και πέρασε στο 2ο γύρο στο τουρνουά του Ακαπούλκο.

Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε 2 ώρες και 14 λεπτά για να λάμψει την αντίσταση του Τζέρε στον εναρκτήριο αγώνα στο 500άρι του Μεξικού, στον οποίο είχε αρκετές καλές στιγμές και κάμποσα λάθη.

Αυτή ήταν η 200ή νίκη του Τσιτσιπά στη σειρά αγωνών της ATP.

Ο Σέρβος (Νο 51) τού έβαλε δύσκολα με το σερβίς του και την ψυχραιμία του στα κρίσιμα σημεία, αλλά ο Στέφανος με εξαιρετικό ποσοστό στο δικό του δεύτερο σερβίς (72%) είχε τις απαντήσεις.

Το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε τελειώσει νωρίτερα, αν ο Τζέρε δεν έκανε μπρέικ στο 5-4 υπέρ του Τσιτσιπά στο δεύτερο σετ, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει και να προηγηθεί με 6-5 για να οδηγήσει το ματς σε δεύτερο τάι μπρέικ. Εκεί, παρά το υπέρ του 1-0, ο Σέρβος βρέθηκε να χάνει με 6-2 και μολονότι έσωσε δύο ματς-πόιντ, τελικά παραδόθηκε έπειτα από μάχη στον Έλληνα αντίπαλό του.

Στο δεύτερο γύρο ο Τσιτσιπάς περιμένει το νικητή του ζευγαριού Σονέγκο (Ιταλία) – Γουλφ (ΗΠΑ).