Γκοφ - Σάκκαρη 0-2: Στα ημιτελικά στην Ντόχα με υγιεινό περίπατο η Μαρία

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν μια κλάση ανώτερη της Κόκο Γκοφ και πέρασε στα ημιτελικά στο τουρνουά της Ντόχα κερδίζοντας την Αμερικανίδα με 6-3, 6-3.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε το παιχνίδι με μπρέικ, έπειτα από τέσσερις ισοπαλίες και εφτά λεπτά αγώνα, εκμεταλλευόμενη το μέτριο σερβίς της Αμερικανίδας. Η Μαρία κράτησε το σερβίς της για να φτάσει στο 5-3 και να κλείσει με νέο μπρέικ το πρώτο σετ με 6-3.

Η Γκοφ προσπάθησε να πιέσει στο πρώτο σερβίς και ρίσκαρε ψάχνοντας την τελική γραμμή, αλλά και με άνοιγμα στο κορτ να βάλει δύσκολα στη Μαρία, ωστόσο η τακτική της είχε μερική μόνο επιτυχία. Με 47,1% στο δεύτερο σερβίς δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει τον έλεγχο του σετ και βρέθηκε να χάνει με 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη ξεκίνησε με δύο γρήγορα μπρέικ, την ώρα που η Γκοφ έκανε το ένα αβίαστο λάθος μετά το άλλο, αλλά η Μαρία «έδωσε» ένα μπρέικ στο 4-0. Η Σάκκαρη δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε το 15-40 στο 4-1 και έγινε το 4-2 με άσο της 18χρονης Αμερικανίδας.

Η Ελληνίδα τενίστρια πίεσε πολύ από το σερβίς, έφτασε στο 5-2 και έκλεισε το παιχνίδι με 6-3, παρά την απέλπιδα προσπάθεια της Γκοφ να ανατρέψει την κατάσταση, τελειώνοντας το ματς σε 1 ώρα και 25 λεπτά με έναν forehand winner.