Μαρία Σάκκαρη - Ντάρια Σαβίλ: Ξεκούραστα στα προημιτελικά η Σάκκαρη με... μισό αγώνα

Μαρία Σακκαρη – Ντάρια Σαβίλ: Χωρίς να ιδρώσει η Μαρία Σάκκαρη πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Indian Wells, κόντρα στην Ντάρια Σαβίλ, με την Αυστραλέζα αντίπαλό της να αποσύρεται από το ματς όταν το παιχνίδι ήταν ακόμα στο πρώτο σετ…

Στα προημιτελικά του Indian Wells και απέναντι στην Ελένα Ριμπάκινα, θα αγωνιστεί η Μαρία Σάκκαρη, μετά την εύκολη της πρόκριση και τη νίκη της επί της Ντάρια Σαβίλ.

Η Ελληνίδα, αναμφίβολα έμοιαζε τον αδιαφιλονίκητο φαβορί κόντρα στο Νο. 409 της παγκόσμιας κατάταξης, περιμένοντας μία εύκολη αναμέτρησης. Βέβαια, μία ατυχία της Αυστραλέζας έκανε πιο εύκολη την επικράτηση της Μαρίας Σάκκαρης, όταν η Ντάρια Σαβίλ στο 6ο game με το σκορ υπέρ της Σάκκαρη (4-1) ζήτητσε ιατρικό time out και κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια.

Μετά από λίγο χρονικό διάστημα, η αντίπαλος της Ελληνίδας τενίστριας γύρισε στο κορτ ενημερώνοντας πως δεν μπορεί να αγωνιστεί, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήγει πριν καν ξεκινήσει.

Σημειώνεται πως μέχρι η Ντάρια Σαβίλ να νιώσει ενοχλήσεις το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα δύο πρώτα games, τα οποία κατέληξαν στην Ελληνίδα, να διαρκούν 22 λεπτά.