Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3: Και λαβωμένος και κερδισμένος

EUROKINISSI

Τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού – που έπαιξε χωρίς τον βασικό διαγώνιο του Ερνάντες αλλά είχε έναν απίστευτο Κόβαρ στην σύνθεσή του – επί του Ολυμπιακού με 3-1 και σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του CΕV Challenge Cup

Παρά τη σημαντική απουσία του βασικού διαγώνιού του, Κουβανού Ερνάντες, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκαναν την πολύ μεγάλη υπέρβαση και κέρδισαν μέσα στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη»  τον αιώνιο αντίπαλο Ολυμπιακό με 3-1 σετ (21-25, 25-1, 25-23) στον πρώτο ημιτελικό του CΕV Challenge Cup.

Το αποτέλεσμα αυτό σημαίνει ότι στη ρεβάνς στην έδρα της, την Τετάρτη (15/2) στο κλειστό του Αγίου Θωμά, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου εξασφαλίσει την πρόκριση στον τελικό με οποιοδήποτε νίκη της ή ακόμα και με ήττα με 3-2, χρειάζεται, δηλαδή, απλά δύο σετ.

Το φιλμ του αγώνα

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα με 17-15 αλλά ένα μικρό, 3-0, σερί έδωσε στον Ολυμπιακό  το προβάδισμα με 18-17.. Ένα μπλακάουτ στην περιστροφή του Παναθηναϊκού με τον Τράβιτσα να είναι στο σέρβις για τον Ολυμπιακό, έφερε τους γηπεδούχους στο 24-20 για να κλείσουν το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ Oλυμπιακός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (14-11), αλλά ο Παναθηναϊκός τον έφτασε και πέρασε μπροστά με 17-16 με τριπλό μπλοκ στον Πάγενκ. Τα εξαιρετικά σερβίς του Κόβαρ έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό (22-19) και, παρά το τάιμ-άουτ την Τζουλιάνι, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν απαντήσει με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει το σετ με 25-21 και να ισοφαρίσει σε 1-1. Καθοριστικός παίκτης ο Κόβαρ.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με 18-16 και να έχει ευκαιρία με κόντρα μπάλα για να πάει στο +3, αλλά γηπεδούχοι βρήκαν καλό μπλοκ και με κόντρα επίθεση του Στερν πέρασαν μπροστά με 20-19. Με άσο του Κόβαρ ο Παναθηναϊκός πήρε κρίσιμο προβάδισμα με 22-21. Νέος πόντος από τον Κόβαρ με επίθεση έφερε το Τριφύλλι στο σετ πόιντ (24-23) για να δώσει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 2-1 σετ με μπλοκ-άουτ ο Σάντερ (25-23).

Στο τέταρτο σετ ήταν ο Πετρέας αυτός με τα σερβίς του βοήθησε τον Παναθηναϊκό να περάσει μπροστά με 12-11 αν και έχανε με 10-6. Με επίθεση του Σάντερ και μπλοκ ατομικό του Κόβαρ στον Ιντάλγκο το σκορ έγινε 14-11! Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 19-16 και η νίκη φαινόταν κοντά, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του 3-0 και ισοφάρισε 19-19. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο και στο 23-23 ο Κόβαρ πήρε τον πόντο χωρίς μπλοκ μπροστά του (24-23), Ο Φράγκος από το σερβίς σημάδεψε το φιλέ, αλλά ο Γίρι Κόβαρ βρήκε το αντίπαλο τερέν με κόντρα επίθεση και έγραψε το τελικό 3-1 κλείνοντας το σετ με 26-24.