Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 0-3: Σήκωσε το... κι αυτό το τιμημένο!

Ένας ισοπεδωτικός Ολυμπιακός νίκησε 3-0 μέσα στο Τελ Αβίβ τη Μακάμπι, στον πρώτο τελικό του CEV Challenge Cup και στις 15 Μαρτίου στο ΣΕΦ οι Πειραιώτες προσθέτουν άλλη μια ευρωπαϊκή κούπα στη θρυλική ερυθρόλευκη συλλογή!

Αγκαλιά με το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο, στον όγδοο τελικό της ιστορίας του, βρίσκεται ο Ολυμπιακός μετά το θρίαμβό του στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 3-0 σετ (25-20, 25-22, 25-14).

Στην πρώτη πράξη των τελικών του CEV Challenge Cup, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άλλη κλάση και διέλυσαν τους Ισραηλινούς μέσα στην κατάμεστη, καυτή έδρα τους και πλέον μπορούν να σηκώσουν το τρόπαιο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στη ρεβάνς στις 15 Μαρτίιου ακόμα και με ήττα με 3-2 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός δέχτηκε ένα σερί 4-0 που μετέτρεψε το 13-15 σε 17-15, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Τζουλιάνι, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δικό τους 3-0 και πέρασαν ξανά μπροστά με 18-17.

Το μπλοκ του, κυρίαρχου στο φιλέ, Στερν έδωσε αέρα  δύο πόντων στην ελληνική ομάδα (21–19) που ήταν πια ασταμάτητη και έκλεισε το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 5-2 και αργότερα με 11-6, αλλά έπαθε μπλακ άουτ στην υποδοχή και στην επίθεση και η Μακάμπι με ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 12-11.

Ο Ιντάλγκο με δύο επιθέσεις ξύπνησε τον Ολυμπιακό από τον λήθαργο, ωστόσο οι Ισραηλινοί διατήρησαν το προβάδισμα με 18-17 έως ότου το παιχνίδι διακόπηκε λόγω προβλήματος με το ίντερνετ. Με την επιστροφή των ομάδων στην δράση, ο Ολυμπιακός ξαναπήρε μπρος.

Πέρασε μπροστά με 22-20 και παρ’ ότι η Μακάμπι ισοφάρισε σε 22-22, με επίθεση του Ιντάλγκο, μπλοκ του Πάγενκ και άσο του Στερν, οι παίκτες του Τζουλιάνι έκλεισαν και το δεύτερο σετ και υποχρέωσαν για πρώτη φορά φέτος τους Ισραηλινούς να βρεθούν πίσω στο σκορ με 2-0 μέσα στην έδρα τους.

Για το τρίτο σετ δε χρειάζεται να αναφέρουμε πολλά, καθώς ήταν ένας «ερυθρόλευκος» μονόλογος από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε και τελικό σκορ΄25-14.

Ο Ολυμπιακός ετοιμάζει ήδη χώρο στην τροπαιοθήκη του για την τρίτη ευρωκούπα της ομάδας βόλεϊ των ανδρών και πρώτη από το 2005.