Μίλων - Ολυμπιακός 0-3: Αέρα στον τελικό του Κυπέλλου οι «ερυθρόλευκοι»

Στον τελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ, που διεξάγεται στην Καλαμάτα, προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, μετά το άνετο 3-0 επί του Μίλωνα.

Μετά το CEV Challenge Cup ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει το δεύτερο στη σεριά τρόπαιό του στη φετινή σεζόν, μετά τη νίκη του με 3-0 (25-15, 25-23-25-19) επί του Μίλωνα στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι ερυθρόλευκοι, που προηγούνται με 2-0 της ομάδας της Νέας Σμύρνης και στα ημιτελικά της Volley League, ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους στο παιχνίδι που έγινε στην Καλαμάτα και περιμένουν πλέον στον τελικό του Σαββάτου (21:30 ΕΡΤ3) την ομάδα που θα περάσει από το ζευγάρι ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός.

Το πρώτο σετ έληξε με συνοπτικές διαδικασίες με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 25-15 με ένα εντυπωσιακό 10-4 μετά το σχετικά εύθραυστο 15-11.

Καλύτερος στο δεύτερο σετ ο Μίλων ξέφυγε από νωρίς με έξι πόντους (13-7 και 15-9) και αργότερα με εφτά (17-10), αλλά με τον Ζουπάνι να… πυροβολά από το σερβίς οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 19-17 και 222-20, για να ισοφαρίσουν σε 22-22 με πόντο του Χιντάλγκο και άουτ επίθεση των Νεοσμυρνιωτών.

Με κόντρα επίθεση του Χιντάλγκο ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 24-23 και με τυχερό σερβίς του Στερν  πήρε το σετ με 25-23 ύστερα από 33 λεπτά.

Το πιο ισορροπημένο σετ στο ξεκίνημα του ήταν το τρίτο. Με κόντρα επίθεση του Στερν ο Ολυμπιακός ξέφυγε με δύο πόντους (14-12). Με τη διαφορά στο +3 (20-17) ο Χερ σέρβιρε άουτ για το 21-17. Αυτή η διαφορά αποδείχτηκε ανυπέρβλητη για τον Μίλωνα, αφού δεν του βγήκε το σερβίς και οι Πειραιώτες έκλεισαν το σετ με 25-19 με τον Ιντάλγκο και το ματς με 3-0 σετ.