ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-1: Πέταξε για τον τελικό ο Δικέφαλος

Μετά τις δύο νίκες στα ημιτελικά των πλέι-οφ της Volley League, ο ΠΑΟΚ νίκησε και στο F-4 του Κυπέλλου τον Παναθηναϊκό με 3-1 και θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό.

Ένας ΠΑΟΚ να τον… πιεις στο ποτήρι, με ηγέτη τον ασταμάτητο Βέλγο διαγώνιο Μπραμ Φαν ντεν Ντρις, κατατρόπωσε τον Παναθηναϊκό με 3-1 (25-27, 25-17, 25-20, 25-22) στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στην Καλαμάτα και θα διεκδικήσει το τρόπαιο από τον Ολυμπιακό στον τελικό του Σαββάτου (1/4, 21:30).

Οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν κερδίσουν ακόμα και με 3-0, αλλά απώλεσαν δύο σετ-μπολ στο πρώτο σετ. Ωστόσο, από εκεί και πέρα κυριάρχησαν πλήρως και έφτασαν πανάξια στη νίκη, όπως συνέβη και στα δύο πρώτα παιχνίδια της σειράς των ημιτελικών της Volley League.

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Το μπλοκ των Ράπτη και Σκρεντάου έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με τρεις (20-17) σε κρίσιμο σημείο, αλλά ο Ερνάντεζ με επίθεση και καλό σερβίς, που οδήγησε σε πράσινο μπλοκ, έφερε το 20-20.

Ο Γιόρνα στη συνέχεια σταμάτησε τον Ερνάντες για το 22-20, αλλά αμέσως μετά κάρφωσε άουτ για το 22-21. Ο Φαν ντεν Ντρις  με μπλοκ άουτ έφερε το πρώτο σετ πόιντ (24-22), αλλά ο Κόβαρ έσωσε με δύο πόντους το σετ (24-24).

Με νέο καλό σερβίς ο Κόβαρ έδωσε τη δυνατότητα στον Ερνάντες να δώσει προβάδισμα στον ΠΑΟ (26-25) και με μπλοκ του Πετρέα το Τριφύλλι έκανε δικό του το πρώτο σετ (27-25).

Το δεύτερο σετ ήταν ένας περίπατος του ΠΑΟΚ, που έφτασε στο +9 (19-10) με τον Φαν ντεν Ντρις στο σερβίς, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που φάνηκε να έμεινε από ενέργεια.

Παρ’ όλα αυτά, το Τριφύλλι μάζεψε τη διαφορά στους πέντε (21-16), για να απαντήσει με δύο επιθέσεις και μπλοκ ο Φαν ντεν Ντρις για το 24-16. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-17 με δύο χαμένα σερβίς, ένα για κάθε ομάδα.

Ο Βέλγος διαγώνιος του ΠΑΟΚ συνέχισε να οδηγεί την ομάδα του και με αυτόν στο σέρβις οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο τρίτο σετ με 6-1. Με αυτό και ακόμα μεγαλύτερο μαξιλαράκι, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο ψυχολογικό σημείο των 20 πόντων με αέρα εφτά πόντων (20-13) και πήρε κι αυτό το σετ με 25-20 για το 2-1.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έπαιξε τα ρέστα του, έβγαλε πάθος και από το 8-10 με μπροστάρη τον Φράγκο προηγήθηκε με 12-10 και 14-11, αναγκάζοντας τον Μιλενκόφσκι να ζητήσει τάιμ-άουτ. Με υπομονή και τον Γουόλς να μοιράζει άψογα τις πάσες σε όλα τα επιθετικά όπλα του ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος πέρασε ξανά μπροστά με 17-16.

Με άσο του Βουλκίδη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 21-18. Στο κρίσιμο σημείο και έπειτα από ένα μεγάλο ράλι, ο Φαν ντεν Ντρις έκανε το 22-19. Ο Παναθηναϊκός έκανε challenge η μπάλα φάνηκε να χτυπά στο μπλοκ στον Φράγκο, αλλά οι πράσινοι διαμαρτυρήθηκαν και ο Ανδρεόπουλος. αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα.