Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-3: Το Κύπελλο Ελλάδας έχει τη σφραγίδα του ΠΑΟΚ

Εκπληκτικός σε σερβίς, άμυνα, επίθεση και μπλοκ, ο ΠΑΟΚ νίκησε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας τον Ολυμπιακό με 3-1 και κατέκτησε τον πρώτο εγχώριο τίτλο της σεζόν και τέταρτο συνεχόμενο στο θεσμό.

Ένας ασυγκράτητος ΠΑΟΚ, μετά τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό, κέρδισε καθαρά και τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ με 3-1  (18-25, 25-20, 25-21, 25-21) σετ και αναδείχτηκε κυπελλούχος Ελλάδας για τέταρτη συνεχή φορά, στο κλειστό της Καλαμάτας.

Αυτή τη φορά ο Δικέφαλος είχε ως ηγέτη έναν Έλληνα, τον Αλέξανδρο Ράπτη, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στο καθοριστικό τρίτο σετ.

Μια άξια όσο και δίκαιη νίκη για τον ΠΑΟΚ σε ένα ματς που ήταν προάγγελος των τελικών της Volley League, καθώς θυμίζουμε ότι ο Δικεφαλος και ο Ολυμπιακός προηγούνται με 2-0 στις νίκες του ΠΑΟ και του Μίλωνα αντίστοιχα στα ημιτελικά των π΄πλέι-οφ.

Το φιλμ του τελικού

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, φάνηκε να έμεινε στον χθεσινό ημιτελικό και νικήθηκε κατά κράτος από τον Ολυμπιακό που έπαιρνε πόντους από σερβίς, επίθεση και μπλοκ. Μετά το 4-3 υπέρ του, ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε και οι Πειραιώτες κυριάρχησαν με 25-18.

Στο δεύτερο, όμως, το καλό σερβίς του ΠΑΟΚ χάλασε την υποδοχή των ερυθρόλευκων και οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 9-5 και αργότερα με 11-6. Με τον Γουόλς στο σερβίς ο Δικέφαλος ανέβασε τη διαφορά στο +8 (21-13), αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε και μείωσε σε 22-18, για να πάρει το κρίσιμο μπλοκ-άουτ ο Ράπτης, που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-20, με τον Ράπτη να παίρνει τους τρεις τελευταίους πόντους.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ και αν και βρέθηκε πίσω με 7-6, ένα σερί 4-0 τον έβαλε μπροστά με 10-7. Ο άσος του Στερν έγραψε το 15-11 και ΄άμεσα ο Μιλενκόφσκι κάλεσε τάιμ-άουτ για να μη χαθεί το σετ.

Με άμυνα και δύο επιθέσεις του Ράπτη, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον έναν (18-17). Με νέο πόντο του Ράπτη ο Δικέφαλος ισοφάρισε (19-19) και με δύο μπλοκ του Σκρεντάου πέρασε μπροστά με 22-20. Ο ΠΑΟΚ ήταν πια ασταμάτητος και με άσο του κορυφαίου του παίκτη, Αλέξανδρου Ράπτη πήρε κι αυτό το σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε τον πρώτο πόντο, αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Βουλκίδη στη γραμμή του σερβίς απάντησε με σερί 6-0! To νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους Θεσσαλονικείς που πετούσαν στο τερέν και έφτασαν με άνεση στο 25-21, κατακτώντας το ματς και την κούπα.