Ολυμπιακός - Μίλων 3-0: «Σκούπισαν» τη σειρά οι ερυθρόλευκοι, πέρασαν στους τελικούς της Volley League

Με 3-0 στο τρίτο παιχνίδι των ημιτελικών επί του Μίλωνα, ο Ολυμπιακό έκανε το 3-0 και στις νίκες και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Μέσα σε ένα χρονικό διάστημα 77 λεπτών, ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτη νίκη επί του Μίλωνα στο «Μελίνα Μερκούρη» και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League.

Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν με 3-0 (25-20, 25-18, 29-27) συναντώντας αρκετές δυσκολίες στο πρώτο και ιδιαίτερα στο τρίτο σετ.

Ο Μίλωνας μπήκε πιο δυνατά πήγε στο τεχνικό τάιμ-άουτ όντας μπροστά με 16-15, αλλά κατέρρευσε στο 21-20 υπέρ του Ολυμπιακού και απώλεσε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο, με πολύ καλό σερβίς που απέφερε συνολικά στο ματς 14 άσους, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως, ενώ στο τρίτο έγινε μάχη με τους ερυθρόλευκους να γυρνούν από το 5-8, το 14-16 και το 20-21.

O προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Αισθανόμαστε πολύ κουρασμένοι. Η ομάδα μας είναι χτισμένη να παίξει αυτούς τους τελικούς τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, οπότε πρέπει να παίξουμε πολύ δυνατά, γιατί οι αντίπαλοί μας είναι πολύ δυνατοί αυτή τη περίοδο».