Ολυμπιακός - Α.Ο. Θήρας 3-0: Στα ημιτελικά της Volley League οι ερυθρόλευκες

Ο Ολυμπιακός, με την τέταρτη φετινή νίκη του επί του ΑΟ Θήρας σφράγισε το εισιτήριο για την τετράδα των play off της Volley League γυναικών.

Οι ερυθρόλευκες το περασμένο Σάββατο είχαν αποκτήσει το προβάδισμα επικρατώντας με 3-1 στη Σαντορίνη και παρά την προσπάθεια του ΑΟΘ κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση.
Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-7 και 14-10 με τον ΑΟΘ να μειώνει στον πόντο (14-13) και να επιστρέφει εκ νέου όταν το 18-14 έγινε 18-16, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 4-0 (22-16) και πήρε το σετ.
Στο δεύτερο η γηπεδούχος ομάδα ξέφυγε από νωρίς (4-3, 7-3, 9-4) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ για να τελειώσει και τυπικά η υπόθεση πρόκριση.
Ο ΑΟΘ προσπάθησε να μειώσει το σκορ και προηγήθηκε με 3-7 στο γ’ σετ, όμως δεν μπόρεσε να το κρατήσει (6-7) κι ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 8-9 σε 11-9 για να φτάσει στο τελικό 3-0.
«Είμαι χαρούμενος για τη νίκη των κοριτσιών, το άξιζαν, γιατί δουλεύουν πολύ σκληρά. Πήραμε την πρόκριση, συνεχίζουμε με την ίδια διάθεση. Έχουμε ξεπεράσει αγωνιστικά προβλήματα, είμαστε καλά, παίζουμε το βόλεϊ που ξέρουμε. Πιέσαμε τη Σαντορίνη, η οποία παίζει πολύ καλά» δήλωσε ο προπονητής του Ολυμπιακού Λορέντζο Μιτσέλι.
Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-20) σε 70′