ΑΕΚ - Μαρκόπουλο 3-0: Στους «4» της Volley League και η Ένωση - Επόμενος αντίπαλος ο Παναθηναϊκός

Η ΑΕΚ κέρδισε για δεύτερη φορά τον ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Η ΑΕΚ νίκησε το Μαρκόπουλο με 3-0 και θα αντιμετωπίσει στους ημιτελικούς της Volley League γυναικών τον Παναθηναϊκό, με την Ένωση να έχει το πλεονέκτημα της έδρας και τη σειρά να κρίνεται στις δύο νίκες.

Ο ΑΟΜ προσπάθησε να είναι ανταγωνιστικός στο ματς και στο πρώτο σετ κατάφερε να ανατρέψει σημαντικές διαφορές (9-4, 10-9, 15-12) φτάνοντας στο 16-15 όπου έχασε διπλή κόντρα ισοφάρισης και με συνεχόμενους πόντους της Σίλβα η ΑΕΚ ξέφυγε με 21-16 για το 1-0.

Στο β’ σετ οι φιλοξενούμενες με συνεχόμενες επιθέσεις της Φιτζμόρις προηγήθηκαν 6-9, όμως η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση (10-9) και με επιμέρους σκορ 12-4 προηγήθηκε 18-13, φτάνοντας χωρίς άλλα απρόοπτα στο 2-0 που της έδινε την πρόκριση.

Στο τρίτο σετ με δύο άσσους της Βλαχάκη το σκορ έγινε 10-6, αλλά το μπλοκ του ΑΟΜ έφερε το 10-11 για να διατηρηθεί το ενδιαφέρον μέχρι το 18-17. Εκεί η Σίλβα επέτρεψε στην ΑΕΚ να ξεφύγει με 20-17 και να φτάσει στο τελικό 25-20.

Τα σετ: 3-0 (25-19,2 5-20, 25-20) σε 74′