Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2: Θρυλικό come back και προβάδισμα τίτλου για τους ερυθρόλευκους

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός γύρισε από το 0-2 και πήρε μια τεράστια νίκη απέναντι στον πολύ δυνατό ΠΑΟΚ, που φέρνει τους ερυθρόλευκους ένα ματς μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η δίψα για τον τίτλο και το καυτό «Μελίνα Μερκούρη» ώθησαν τον Ολυμπιακό σε ένα συγκλονιστικό come back και μια τεράστια νίκη με 3-2 (32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11) επί του ΠΑΟΚ, αποτέλεσμα που τον φέρνει πια ένα ματς μακριά από τον τίτλο στη Volley League !

Αν και έχασε το πρώτο κομβικό σετ που εξελίχθηκε σε.. μαραθώνιο με 34-32 και παραδόθηκε αμαχητί στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός πήρε με άνεση τα τρία επόμενα σετ και έφτασε στο 2-1 στις νίκες στη σειρά των τελικών.

Κλειδί το ματς η ισορροπία στο επιθετικό παιχνίδι δια χειρός Ντράγκαν Τράβιτσα και κατ’ εντολήν Αλμπέρτο Τζουλιάνι μετά τις πολλές κακές επιθέσεις και τα χαμηλά ποσοστά του διαγώνιου Τόντσεκ Στερν στα δύο πρώτα σετ.

Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ προδόθηκε από την κούραση των Μπραμ Φαν ντεν Ντρις και Αλέξανδρου Ράπτη που τράβηξαν όλο το κουπί επιθετικά και μοιραία κάποια στιγμή έμειναν από δυνάμεις.

Η σειρά μεταφέρεται την Παρασκευή στο «Παλατάκι», όπου ο Ολυμπιακός θα έχει την ευκαιρία να εξασφαλίσει τον τίτλο και ο ΠΑΟΚ να την οδηγήσει σε ένα πέμπτο παιχνίδι-τελικό στο «Μελίνα Μερκούρη».

Το φιλμ του αγώνα

Το πρώτο σετ ήταν… ατελείωτο, καθώς διήρκησε 50 λεπτά! Με καλό μπλοκ ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σημαντικό προβάδισμα με 13-9, αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε και μείωσε στον πόντο (16-15). Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού έβαλε στο παιχνίδι τον κεντρικό Παγένκ που πήρε πέντε σερί επιθέσεις, αλλά μια κακή εκτίμηση σε λάθος υποδοχή του ΠΑΟΚ έφερε το 18-20, αντί για το 19-19 και με μπλοκ στον Στερν το 18-21.

Στο 19-22 ο Δικέφαλος έχασε κόντρα επίθεση και έβαλε τον Ιντάλγκο στο σερβίς που εξαπέλυσε τον πρώτο… πύραυλο για το 21-22. Με νέα χαλασμένη υποδοχή μετά το σερβίς του Ιντάλγκο, ο Ράπτης έσωσε το 22-22 με έξυπνο πλασέ και κράτησε την πολύτιμη διαφορά των δύο πόντων (21-23) για την ομάδα του.

Ο Φαν ντεν Ντρις σηκώθηκε ψηλά για να τελειώσει την επίθεση (24-22), αλλά ο Βέλγος δεν μπόρεσε να κλείσει το σετ σε «σκοτωμένη» μπαλιά και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (24-24).

Ο Κοκκινάκης με άσο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μετά το 1-0(!). Τα απαράδεκτα αντεθνικά συνθήματα από τους οργανωμένους οπαδούς των γηπεδούχων προκάλεσαν τα παράπονα των φιλοξενούμενων (αποβλήθηκε ο τιμ μάνατζερ Αχιλλέας Τζήκας) και οχτάλεπτη διακοπή του ματς.

Όταν το ματς επανεκκίνησε, Ράπτης και Βουλκίδης έβαλαν ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ (27-26). Ο Φαν ντεν Ντρις έχασε δύο ευκαιρίες να τελειώσει το σετ και ο Στερν μία για τον Ολυμπιακό στο 31-30, αλλά ο Βέλγος δεν λάθεψε τρίτη φορά κι αφού έβγαλε την άμυνα στην επίθεση του Στερν, κάρφωσε για το 34-32.

Οι Θεσσαλονικείς αξιοποίησαν την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού και προηγήθηκαν με 6-2 στο δεύτερο σετ, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 9-8.

To ματς πήγε πόντο-πόντο, αλλά ο Ράπτης με μονό μπλοκ στον Στερν (5/16 σε εκείνο το σημείο) και κόντρα επίθεση έβαλε την ομάδα μπροστά με 20-18.

Ο Τζουλιάνι πέρασε τον Ζουπάνι αντί του Στερν, αλλά ούτε αυτός τα κατάφερε και με νέο μπλοκ (3 σε 4 φάσεις) στον Ιντάλγκο έγινε το 22-18. Νέο μπλοκ του Ράπτη στον Ζουπάνι έγραψε το 23-18, ένα σερί 6-0 για τον Δικέφαλο. Ο Στερν ξαναμπήκε στο ματς, μείωσε σε 24-20, αλλά έστειλε άουτ το σερβίς και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-20.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε να χαλαρώνει στο τρίτο σετ και ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει με 13-8. O ΠΑΟΚ μάζεψε το διαφορά στο 18-15 και είχε ανεκμετάλλευτη κόντρα επίθεση. Ο Παπαγγελόπουλος πέτυχε το 19-15 και ο Ιντάλγκο με άσο το 20-15, βάφοντας ουσιαστικά ερυθρόλευκο το τρίτο σετ που τελείωσε με 25-21, κι ενώ ο Γιόσκο Μιλενκόσκι σταδιακά έδωσε ανάσες στους βασικούς του.

Στους ίδιους ρυθμούς ξεκίνησε και το τέταρτο σετ (6-2), με τον ΠΑΟΚ να είναι μονοδιάστατος στην επίθεση, ενώ ο Τράβιτσα μοίραζε ισομερώς την μπάλα στους συμπαίκτες του.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, παρά τα τάιμ-άουτ και τις αλλαγές του Μιλενκόσκι και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 23-19. Ο Ράπτης με δύο δυνατά σερβίς μείωσε σε 23-21, αλλά ο Ιντάλγκο τελείωσε με μπλοκ-άουτ μια χαλασμένη υποδοχή και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 (25-21).

Στο τάι-μπρέικ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Ιντάλγκο στο σερβίς και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του ΠΑΟΚ για να προηγηθούν με 4-0. Οι Θεσσαλονικείς δεν το έβαλαν κάτω και με άσο του Ράπτη έγινε το 6-5.

Με παράβαση (φιλέ) του μπλοκ του ΠΑΟΚ το σκορ έγινε 9-6. Το δυνατό σερβίς του Στερν έγραψε το 11-8 και με άσο του Ιντάλγκο το σκορ έγινε 13-9 (και στις δύο υποδοχές ήταν ο Ράπτης). Ο ανεβασμένος Στερν πέρασε την επίθεση για το 14-10 και ο Κουμεντάκης με μπλοκ-άουτ έγραψε τον επίλογο (15-11).