Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3: Πέρασαν από το Ρέντη και... αγκάλιασαν τον τίτλο οι «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα δυνατό ντέρμπι πέρασε από το Ρέντη επικρατώντας με 3-1 του Ολυμπιακού και βρίσκεται μια νίκη μακριά από το 2ο συνεχόμενο πρωτάθλημα στη Volley League.

Μία νίκη μακριά από τον τίτλο βρίσκεται ο Παναθηναϊκός στη Volley League γυναικών. Οι «πράσινες» επιβλήθηκαν 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο «Μελίνα Μερκούρη», έκαναν το 2-0 στη σειρά και χρειάζονται ακόμη μία νίκη το Σάββατο για να πανηγυρίσουν τον τίτλο.

Η ομάδα του Καλμαζίδη ήταν πιο σταθερή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στην επικράτηση. Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός, αλλά όχι και ουσιαστικός στις λεπτομέρειες της αναμέτρησης.

Ο δεύτερος τελικός άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά… κουμπωμένες. Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που προηγήθηκε με δύο πόντους (9-11), όμως τα σερβίς της Κούμπουρα άλλαξαν την εικόνα και έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στις ερυθρόλευκες.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού στην υποδοχή και προηγήθηκε με 19-15. Τα σερβίς της Παπαφωτίου ήταν εκείνα που επέτρεψαν στις πράσινες να τρέξουν επί μέρους 4-0 και να φέρουν το σετ στα ίσα (19-19).

Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να ξεφύγουν με δύο (23-21) με μπλοκ της Καράρο στην Γκρόθες, όμως εκ νέου οι παίκτριες του Καλμαζίδη με άσο της Ανθούλη έκαναν το 23-23. Ο Ολυμπιακός είχε δύο σετ μπολ αλλά δεν κατάφερε να κλείσει το σετ, κάτι που έκανε ο Παναθηναϊκός στην πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε με την Ανάε να γράφει το 27-25.

Με την ψυχολογία υπέρ τους οι «πράσινες» επέβαλαν το δικό τους ρυθμό στο ματς και το σερβίς να δουλεύει εξαιρετικά, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και από την αρχή άρχισε να χτίζει διαφορά.

Οι «πράσινες» προηγήθηκαν ακόμα και με οκτώ πόντους (10-18), οι ερυθρόλευκες με τις πολλές αλλαγές του Μιτσέλι προσπάθησαν, μάζεψαν τη διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ με 25-19.