Ολυμπιακός – Αρκάς 3-2: Προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αρκάς με 3-2 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του CEV Cup, ενόψει του επαναληπτικού στην Τουρκία.

Ο Ολυμπιακός «λύγισε», στο τάι μπρέικ, την αντίσταση της Αρκάς (3-2) στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup.

Ο επαναληπτικός που θα γίνει την επόμενη Τετάρτη (7/2) στην έδρα της τουρκικής ομάδας θα γνωστοποιήσει και το ποια από της δυο ομάδες θα πάρουν το εισιτήριο για τους «8» του θεσμού. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά στο σημερινό αποτέλεσμα «κέρδισαν» το δικαίωμα σε περίπτωση ήττας με το ίδιο σκορ να πάνε το ζευγάρι στο «χρυσό» σετ, ενώ παίρνουν την απ’ευθείας πρόσκριση με «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1 σετ).

Η ομάδα που θα περάσεθ θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του Λίνεμπουργκ – Μίλωνας, με τους Γερμανούς να έχουν τεράστιο προβάδισμα μετά το 3-0 σετ του πρώτου αγώνα.