Ολυμπιακός βόλεϊ: Νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός έκανε δυναμικό ξεκίνημα, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τον κυριακάτικο (10/03, 20.00) τελικό του φάιναλ φορ του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών, που διεξάγεται στο Λουτράκι.

Αν και οι «πράσινες» προηγήθηκαν 1-0, οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν τη δύναμη να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τελικά τη νίκη με 3-1 σετ (23-25, 25-22, 25-19, 25-14) και να σφραγίσουν το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα βρουν απέναντί τους την ΑΕΚ, κόντρα στην οποία θα προσπαθήσουν να πάρουν τη ρεβάνς για τον περσινό χαμένο τελικό του Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τα λάθη των «ερυθρολεύκων» στο πρώτο σετ, ωστόσο στη συνέχεια δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στην αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Οπως είπε ο Λορέντζο Μιτσέλι: «Χάσαμε το πρώτο σετ κυρίως από δικά μας λάθη. Δεν διαβάσαμε σωστά την επίθεση του Παναθηναϊκού. Οταν καθαρίσαμε το μυαλό μας και παίξαμε σύμφωνα με τις δυνατότητές μας, πήραμε τα πάνω μας. Βρήκαμε τον ρυθμό μας και καταφέραμε να πάρουμε το παιχνίδι». Ο προπονητής του Ολυμπιακού εμφανίστηκε αισιόδοξος και για τον τελικό κόντρα στην ΑΕΚ: «Η ΑΕΚ είναι μια πάρα πολύ καλή και δυνατή ομάδα, αλλά αν εμείς κάνουμε αυτό που μπορούμε, θα πάρουμε το τρόπαιο. Γι’ αυτό άλλωστε ήρθαμε εδώ».

Νωρίτερα η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ απέναντι στον Άρη τα οποία κατέκτησε οριακά μέσα από μίνι-ανατροπές (25-23, 25-23), ενώ στο τρίτο επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της φτάνοντας στο 3-0 με 25-15.

Πριν τους δύο ημιτελικούς του φάιναλ φορ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της Ρούξι Ντουμιτρέσκου που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 46 ετών. Η φανέλα που φορούσε στην Εθνική Ελλάδας με το Νο 18, τοποθετήθηκε δίπλα στο Κύπελλο, το φάιναλ φορ του οποίου είναι αφιερωμένο στη μνήμη της.