ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-3: Κυπελλούχες με άνεση οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 σετ στον τελικό βόλεϊ γυναικών και την εκθρόνισε κατακτώντας το δέκατο κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην ΑΕΚ και με καθαρή νίκη (3-0) σετ κατέκτησε το δέκατο κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του ανήμερα των γενεθλίων του.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν σχετικά εύκολα το πρώτο σετ αφού ξέφυγε από νωρίς με +4 (10-6) και με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 18-18 αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό να πατήσει το γκάζι και με ένα 7-2 επιμέρους σκορ έφτασαν στο 25-20

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ με το γρήγορο 6-1 για τον Ολυμπιακό να το βάζει σε θέση «αφεντικού» στο μεγαλύτερο μέρος με τις αντίπαλες να ψάχνουν την ανατροπή κάνοντας τον αγώνα ντέρμπι μέχρι το «κόκκινο» 20-19, αλλά με την ίδια κατάληξη και το τελικό 25-23.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ καλύτερη έχοντας προβάδισμα μέχρι και το 14-10. Εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση με τις «ερυθρόλευκες» να κάνουν την ανατροπή και να φτάνουν στο 25-22 και σφραγίζοντας την άνετη επικράτηση και το τρόπαιο.

Τα σετ: 20-25, 23-25, 22-25 σε 83′