Ολυμπιακός - Μίλωνας 3-0: Άνετο πρώτο βήμα για τους τελικούς της Volley League

Ο Ολυμπιακός είχε ένα άνετο απόγευμα εναντίον του Μίλωνα, νικώντας εύκολα με 3-0, κάνοντας το πρώτο βήμα για τους τελικούς της Volley League.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός και δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία εναντίον του Μίλωνα, νικώντας άνετα με 3-0, κάνοντας αποφασιστικό πρώτο βήμα για τους τελικούς της Volley League ανδρών.

Οι  καλύτεροι παίκτες των «ερυθρολεύκων» ήταν οι Σαλβαδόρ Ιντάλγκο, Νίκος Ζουπάνι και Ραφαήλ Κουμεντάκης, ενώ προληπτικά εκτός αποστολής έμεινε ο Τόνσεκ Στερν.

Στο πρώτο σετ ο Μίλωνας ήταν άκρως ανταγωνιστικός, φτάνοντας και το σκορ μέχρι το 18 – 18, ωστόσο ο Ολυμπιακός με τους Ιντάλγκο και Κουμεντάκη ηγέτες πήρε το σετ με 25 – 22, δείχνοντας τον δρόμο για τον υπόλοιπο αγώνα.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι φαινόταν πως θα έπαιρναν εύκολα το σετ, αφού ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήγαν να κάνουν ένα comeback προς το τέλος, μειώνοντας και το σκορ στον πόντο (23 – 22), αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι τους 25, κάτι που έκανε η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι, νικώντας με 25 – 22.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος από την αρχή, είχε συνεχώς ασφαλή διαφορά και εν τέλει κέρδισε με 25 – 21, έκανε το 3-0 και έβαλε τέλος στο παιχνίδι. Επόμενος αγώνας των δύο ομάδων την Πέμπτη (14/03, 20:30) στη Νέα Σμύρνη.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-21 σε 84′

Το πρόγραμμα των ημιτελικών

1ος Ημιτελικός: Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024

• Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 17:00 (ΕΡΤ-3 H.D.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 3-0
  • Γυμναστήριο Μετς, Αθήνα, 19:00 (P.A.O. T.V. Live Streaming): Παναθηναϊκός Α.Ο. – Π.Α.Ο.Κ.

2ος Ημιτελικός: Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024