Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 σετ: «Ερυθρόλευκος» αυτοκράτορας - Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό στον 4ο τελικό και στέφεται πρωταθλητής Ελλάδας για 32η φορά

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 στον 4ο τελικό της Volley League, έκανε το 3-1 στις νίκες και κατέκτησε τον 32ο τίτλο της Ιστορίας του, ολοκληρώνοντας την εφετινή σεζόν ως νταμπλούχος, καθότι πριν από λίγες εβδομάδες είχε κάνει δικό του και το Κύπελλο Ελλάδος.

Οι Στερν και Ιντάλγκο «υπέγραψαν» τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που «γύρισε» απ’ το 2-0, πήγε τον αγώνα στο τάι-μπρέικ, αλλά δεν είχε σωστές επιλογές στο φινάλε.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12

Αξίζει να σημειωθεί πως στο τέταρτο σετ είχαμε διακοπή στο ντέρμπι λόγω ενός αντικειμένου που πετάχτηκε απ’ την εξέδρα προς τον πάγκο του Παναθηναϊκού και τραυμάτισε στο σώμα τον στατιστικολόγο των «πράσινων» Χρήστο Μπέλλο. Από τους διαιτητές ζητήθηκε να εκκενωθεί η κερκίδα των οργανωμένων του Ολυμπιακού και μετά από 15 λεπτά το ματς ξανάρχισε.