ΕΥΡΩΒΟΛΕΪ: Ιταλία και Σλοβενία διεκδικούν το χρυσό μετάλλιο

Η Σλοβενία του Τίνε Ούρναουτ και η Ιταλία του απίθανου 19χρονου Αλεσάντρο Μικιελέτο νίκησαν με 3-1 τη διοργανώτρια Πολωνία και τη Σερβία αντίστοιχα και αγωνίζονται απόψε (19/9) στο μεγάλο τελικό του Ευρωβόλεϊ.

Πώς γίνεται μια χώρα δύο εκατομμυρίων ψυχών να είναι τόσο δυνατή στα ομαδικά σπορ; Η Σλοβενία, το έκανε και πάλι το θαύμα της, αυτή τη φορά στο βόλεϊ και κερδίζοντας με 3-1 (17-25, 32-30, 25-16, 37-35) την πανίσχυρη παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία μέσα στο σπίτι της, το Κατοβίτσε, πέρασε για δεύτερη φορά στις τελευταίες τρεις διοργανώσεις, στον τελικό του Ευρωβόλεϊ. Με ηγέτη τον γνωστό μας Τίνε Ούρναουτ, που στα 33 του είναι πιο ώριμος από ποτέ, οι Σλοβένοι γύρισαν από το 0-1 όντας πιο ψύχραιμοι σε δύο σετ (δεύτερο και τέταρτο) που «έσπασαν» καρδιές. To ματς κράτησε 2 ώρες και 37 λεπτά, χωρίς καν να χρειαστεί να παιχτούν πέντε σετ.

Έξι χρόνια μετά τον τελευταίο της τελικό και δεκαέξι ύστερα από τον τελευταίο της τίτλο, η Ιταλία των έξι χρυσών μεταλλίων θα διεκδικήσει την επαναφορά της στην κορυφή της Ευρώπης μετά το 3-1 (29-27, 25-22, 23-25, 25-18) επί της Σερβίας στη σάλα Σπόντεκ του Κατοβίτσε. Ο 19χρονος ύψους 2.05 μ. Αλεσάντρο Μικιελέτο «έβγαλε» 23 πόντους για τους «ατζούρι», που πήραν το πρώτο ψυχοφθόρο σετ διάρκειας 40 λεπτών και μαζί το ψυχολογικό προβάδισμα που τους οδήγησε στη νίκη.

Ο μεγάλος τελικός Ιταλία – Σλοβενία γίνεται απόψε (19/9) στις 21:30, ενώ νωρίτερα στις 18:30, Πολωνία και Σερβία θα διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο.