ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΟΜΑΡΝΟ 3-0 ΣΕΤ: «Καθάρισε» και πέρασε στον 3ο προκριματικό

Ένας καλός Ολυμπιακός, κατάφερε να πάρει την πρόκριση μέσα σε 46’ λεπτά όταν και έκανε το 2-0 στα σετ. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια, κατάφεραν να κλείσουν τον αγώνα, παίρνοντας και το 3ο σετ και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στον αγώνα με τον Φοίνικα Σύρου για το πρωτάθλημα.

Ένας αρκετά μυαλωμένος Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση, παίρνοντας τη νίκη, με 3-0 σετ, απέναντι στην Κομάρνο και μαζί με την επικράτηση του πρώτου αγώνα με 3-1 σετ και πλέον βρίσκεται έναν προκριματικό πριν την είσοδο στους ομίλους του Champions League.

1ο σετ: 25-21

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» έλεγχαν από νωρίς το σκορ και τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς όμως να μπορέσουν να πάρουν την μεγάλη διαφορά, καθώς το +4 ήταν και η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς που έφτασαν οι Πειραιώτες, την οποία όμως κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κατάφερε να πάρει με 25-21.

2ο σετ: 25-19

Το δεύτερο σετ είχε τη δική του δυναμική, καθώς εάν ο Ολυμπιακός το κατακτούσε, θα έπαιρνε απ’ ευθείας την πρόκριση για την επόμενη φάση, ενώ η Κομάρνο έπαιζε το τελευταίο της χαρτί. Οι «ερυθρόλευκοί» όμως δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Σλοβάκους και παρότι για 13 πόντους οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, οι Πειραιώτες με ένα εκπληκτικό σερί 5 πόντων, ανέβασε τη διαφορά σε 12-6, μια διαφορά την οποία δεν έχασε ποτέ γράφοντας το 2-0 σετ με 25-19.

3ο σετ: 31-29

Το τρίτο σετ ήταν το πιο δύσκολο για τους «ερυθρόλευκους» καθώς οι δύο ομάδες δεν ξέφυγαν ποτέ στο σκορ η μια από την άλλη. Ο Ολυμπιακός είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το 3-2, από εκείνη τη στιγμή και μετά η Κομάρνο πήρε τα ηνία του σετ και έφτασε να προηγείται με 1 και 2 πόντους μέχρι και το 15-16, από εκεί και πέρα οι Πειραιώτες κατάφεραν ξανά να βγουν μπροστά και να φτάσουν μέχρι το πρώτο τους match ball, στο 24-23, η Κομάρνο όμως δεν τα παράτησε και κατάφερνε να βρει απάντηση σε κάθε match point του Ολυμπιακού μέχρι και το 30-29 όταν με ένα εκπληκτικό μπλοκ έγραψε το τελικό 31-29, κάνοντας το 3-0 σετ, παίρνοντας μια καθαρή νίκη, κρατώντας δυνάμεις και για τον σπουδαία αγώνα με τον Φοίνικα Σύρου για το πρωτάθλημα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.: Πάγενκ 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 12 (11/17 επ., 1 άσσος, 36% υπ. – 18% άριστες), Ανδρεάδης 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνι 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 43% άριστες) / Ζήσης (λ, 73% υπ. – 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/9 επ.), Δαλακούρας 11 (10/13 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άριστες), Εφραιμίδης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες).

ΚΟΜΑΡΝΟ: Κόχουτ 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κασπέρκεβιτς, Μλίναρτσικ 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ), Φόρο 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Όγκουρτσακ 11 (11/27 επ., 68% υπ. – 58% άριστες), Κουμπς 7 (7/17 επ., 25% υπ. – 12% άριστες) / Τούριτς (λ, 59% υπ. – 52% άριστες), Πάτι (λ, 70% υπ. – 60% άριστες), Ρακ 1 (1/2 επ.), Γιαλοβέκι, Σζαζβάι 2 (2/6 επ.).