ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΣΕΤ: Νίκη-βάλσαμο για την ομάδα του Πειραιά μετά την Ευρώπη

Στην επιστροφή στο πρωτάθλημα έπειτα από την ήττα στην Πορτογαλία και με τον Σπύρο Σαραντίτη στον πάγκο οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν κατά κράτος του Μαρκόπουλου και βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Καλή επαναφορά στα ματς πρωταθλήματος για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Επιβλήθηκε του ΑΟ Μαρκόπουλου με 3-0 σετ εκτός έδρας και βρήκε… βάλσαμο στην ήττα από την Πόρτο μεσοβδόμαδα για τη φάση των «32» του Τσάλεντζ Καπ.

Κάτι περισσότερο από μία ώρα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να πάρει τη νίκη στο ματς της 9ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών. Μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο είχε τον Σπύρο Σαραντίτη στον πάγκο και πανηγύρισε την 8η νίκη του σε 9 ματς για να παραμείνει στην 3η θέση της βαθμολογίας. Το Μαρκόπουλο αντιθέτως γνώρισε 6η συνεχόμενη ήττα, ενώ σε δεύτερο σερί εντός έδρας ματς υπήρξε τραυματισμός αθλήτριας του. Μετά τη Δικαιούλια (είχε χτυπήσει στο ματς με τον ΑΟΘ) σήμερα αποχώρησε στο 12-17 του γ’ σετ η Σάντος.

Όσον αφορά στον αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο σερβίς, ενώ είχε καλή άμυνα και πολλές επιλογές στην επίθεση.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 15-25, 17-25) σε 66′

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 25 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Νίκος Μπουτσουρής): Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Αλλαγιάννη 4 (1/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γράβαρη 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 10 (8/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Σάντος 6 (4/17 επ., 2 άσσοι, 8% υπ. – 0% άριστες), Κούλερκαν 11 (10/14 επ., 1 μπλοκ) / Καραγιάννη (λ, 17% υπ. – 17% άριστες), Κωτσαρά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Εμμανουηλίδου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 31% υπ. – 12% άριστες), Χριστοδούλου 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χίπε 20 (16/23 επ., 4 άσσοι), Γενιτσαρίδη 17 (9/19 επ., 7 άσσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 10% άριστες), Κελεσίδη 5 (3/3 επ., 2 άσσοι) / Κακουράτου (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Τοτσίδου (λ), Συριστατίδη.