ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-3: Νικηφόρα επιστροφή του Panathinaikos έπειτα από μία δεκαετία απουσίας

Οι «πράσινοι» κόσμησαν με νίκη την ευρωπαϊκή τους επιστροφή μετά από δέκα χρόνια απουσίας και με το 3-2 του Ισραήλ πήραν προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Με νίκη συνοδεύτηκε η ευρωπαϊκή επιστροφή του Παναθηναϊκού έπειτα από δέκα χρόνια, αφού το «τριφύλλι» επικράτησε με 3-2 της Μακάμπι στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» του Cev Challenge Cup και πλέον θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ στο κλειστό του Αγίου Θωμά για να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Όλα αυτά με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να μην έχει στην διάθεσή του τον Θανάση Πρωτοψάλτη.

Ο Παναθηναϊκός άργησε λίγο να βρει τα πατήματά του στο πρώτο σετ, αλλά όταν το πέτυχε, κατέβαλε την οποιαδήποτε αντίσταση προσπάθησε να προβάλλει η Μακάμπι και κατάφερε να φτάσει την διαφορά πάνω και από τα επίπεδα του νταμπλ σκορ (20-9) έχοντας ως οδηγό το πολύ δυνατό του μπλοκ, αλλά τα εξαιρετικά τελειώματα. Προφανώς, περίπτωση επιστροφής δεν υπήρχε για τους Ισραηλινούς στο συγκεκριμένο σετ, με τους «πράσινους» να επικρατούν με 25-13.

Στο δεύτερο σετ η Μακάμπι ανέβασε την απόδοσή της. Το «τριφύλλι» έχασε την συγκέντρωσή του και βρέθηκε μέχρι στο -4 (15-11) αρχικά και αργότερα -6 (20-14). Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν το έβαλε κάτω. Ο Αχιλλέας Μπάσης με δύο δικούς του άσσους έδωσε ψυχολογία στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πλησίασε στο 21-18. Δεν κατάφερε όμως κάτι παραπάνω με τους Ισραηλινούς να επικρατούν με 25-19 και να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ συνέχισε με την ίδια φορά και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ φτάνοντας σ’ ένα γρήγορο 4-0. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ και στην επιστροφή ο γιος του Χαράλαμπος ξεκόλλησε την ομάδα με δύο συνεχόμενους πόντους και την βοήθησε να φτάσει στην ισοφάριση (6-6). Οι «πράσινοι» κατόρθωσαν και πήραν το προβάδισμα με 14-12 αναγκάζοντας τους Ισραηλινούς να πάνε σε τάιμ άουτ. Τα πράγματα, όμως, δεν άλλαξαν, παρ’ ότι η Μακάμπι το πάλεψε, με το «τριφύλλι» να φτάνει στο +4 σ’ ένα πολύ σημαντικό σημείο του σετ (21-17) και τελικά να καθαρίζει… τη μπουγάδα με 25-18.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ, όπου οι Ισραηλινοί μπόρεσαν να φτάσουν στο +4 (15-11). Τα πράγματα δεν άλλαξαν όμως με την ομάδα του… λαού να φτάνει στο +6 (18-12) και να αναγκάζει και πάλι τον Έλληνα κόουτς να πάει σε τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει την ψυχική δύναμη ούτε και τις λύσεις για να επανέλθει στο σετ με αποτέλεσμα η Μακάμπι να το κατακτήσει με 25-18 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο πέμπτο σετ πήγαιναν χέρι-χερι. Ο Παναθηναϊκός πήγε μπροστά στο σκορ στην αλλαγή τερέν με 8-7 χάρη σε ωραία τελείωμα του Βαν ντε Ντρις. Ο Ρανγκέλ με δικό του μπλοκ έκανε το 9-7, με τον Ράπτη να κάνει το +3 με υπέροχο πόντο (10-7). Οι Ισραηλινοί μείωσαν με τον Φόγκερ σε 10-8. Στην επόμενη επίθεσή της η Μακάμπι δεν ήταν τόσο εύστοχη και το σκορ έγινε 11-8. Οι Ισραηλινοί δεν τα παράτησαν, αλλά δεν είχαν τις λύσεις στο κρίσιμο. Ο Βαν ντε Ντρις ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά με το σκορ στο 13-9. Ο Έντζιν πέτυχε πόντο για το 13-10 της Μακάμπι. Η παράβαση του Στάλεκαρ στην επόμενη φάση έκανε το σκορ 13-11. Ο Ανδρεόπουλος με εκπληκτικό πόντο έκανε το 14-11 κι έδωσε τρεις ευκαιρίες στο «τριφύλλι» για να πάρουν το ματς. Ο Βαν ντε Ντρις με άσο τελείωσε το παιχνίδι διαμορφώντας το 15-11 και παίρνοντας τη νίκη με 3-2 σετ.