ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΜΙΛΩΝΑΣ 3-0: «Καθάρισαν» στα γρήγορα και στρέφονται σε Μακάμπι οι «πράσινοι»

Το «τριφύλλι» επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Μίλωνα και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ την περασμένη αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του απέναντι στον Μίλωνα κερδίζοντας με 3-0 σετ (25-17, 25-18, 25-23) στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 6η αγωνιστική της Volley League των Ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι κόντραραν τους «πράσινους» στο πρώτο σετ μέχρι λίγο πριν τα μισά του, όταν ο Ανδρεόπουλος, ο Στάλεκαρ κι ένα λάθος του Μίλωνα έκαναν το σκορ 10-7 από 7-7 και από κει και πέρα δεν υπήρχε γυρισμός. Ο Βαν ντε Ντρις με την επίθεσή του μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την διαφορά (16-11) και το πολύ δυνατό μπλοκ του «τριφυλλιού» ήρθε να τελειώσει τη δουλειά (25-16).

Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο σετ. Με το σκορ στο 6-6, ο Παναθηναϊκός κατάφερε με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Σάσα Στάλεκαρ, που ήταν φοβερός στο μπλοκ, να κάνει τη διαφορά 14-9. Ο Μίλωνας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και με τον Ράπτη στο σερβίς οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να τελειώσουν εύκολα τη δουλειά με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Μίλωνας εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση του «τριφυλλιού» και μπόρεσε να πάρει νωρίς μία διαφορά τριών πόντων (3-6 και 6-9). Εκεί, κάπου ανέλαβε δράση ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος, που με το δυνατό του σερβίς «πλήγωσε» την υποδοχή των φιλοξενούμενων βοηθώντας τους να περάσουν μπροστά στο σκορ μ’ ένα σερί 4-0 που έχτισαν. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το φινάλε, αλλά με τον Ράπτη και τον Ρανγκέλ να πετυχαίνουν τους κρίσιμους πόντους για την ομάδα τους, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 25-23 και στο τελευταίο σετ και πήραν το ματς.

Έτσι, με την νίκη αυτή να τους διατηρεί στην δεύτερη θέση με 15 βαθμούς (στο -2 από τον Ολυμπιακό), μπορούν με ασφάλεια να στρέψουν την προσοχή τους στο κρίσιμο παιχνίδι με την Μακάμπι Τελ Αβίβ στον επαναληπτικό του Challenge Cup την Τετάρτη (08/12-20:00). Θυμίζουμε πως ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ στο Ισραήλ της ομάδας… του λαού.

Ο προπονητής του «τριφυλλιού» Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε:

«Αντιμετωπίσαμε με πολύ μεγάλη προσοχή το σημερινό παιχνίδι γιατί ο Μίλωνας είναι πολύ επικίνδυνη ομάδα. Στα δύο πρώτα σετ είχαμε πολύ καλό ρυθμό και τα πήραμε εύκολα. Στο τρίτο σετ κάναμε πολλά λάθη, δώσαμε το δικαίωμα στο Μίλωνα να μπει στο παιχνίδι αλλά στο τέλος πάλι λειτουργήσαμε και πήραμε ένα καθαρό σκορ. Έχουμε μπροστά μας ένα ευρωπαϊκό ματς πρόκρισης. Θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό για να πάρουμε τη νίκη-πρόκριση ώστε να τιμήσουμε την απόφαση της διοίκησης του Παναθηναϊκού μετά από 10 χρόνια να αγωνιστεί ξανά στα ευρωπαϊκά κύπελλα».

Ο αθλητής του ΠΑΟ, Αλέξανδρος Ράπτης είπε:

«Μπορεί το σκορ να δείχνει ένα εύκολο παιχνίδι αλλά από πίσω κρύβεται μια σοβαρότητα που πρέπει να έχουμε σε αυτά τα ματς γιατί πάντα οι αγώνες με ομάδες μικρότερης δυναμικότητας κρύβουν κινδύνους. Από σήμερα έχουμε το μυαλό μας στη Μακάμπι και σίγουρα θέλουμε να προκριθούμε. Μπράβο στην ομάδα μου για σήμερα».

Διαιτητές: Βουδούρης, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Ιωάννου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.