ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΜΟΝΠΕΛΙΕ 2-3 ΣΕΤ: Ευρωπαϊκός αποκλεισμός από τα δύο πρώτα σετ για τους «ερυθρόλευκους»

Στο δεύτερο ματς με τους Γάλλους για τον γύρο των «32» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών o Ολυμπιακός δεν έπιασε την απόδοση, που θα του επέτρεπε να κυνηγήσει την υπέρβαση και όλα κρίθηκαν μόλις ο αγώνας πήγε στο 0-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να κυνηγήσει την υπέρβαση κόντρα στη Μονπελιέ στο κλειστό του Ρέντη, αλλά δεν μπορούσε. Αποκλείστηκε εύκολα εν τέλει στη φάση των «32» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών, διότι μετά την ήττα με 3-0 στη Γαλλία έχασε γρήγορα απόψε τις ελπίδες του για την ανατροπή μόλις τα σετ πήγα στο 0-2. Μόνο με «καθαρή» νίκη 3-0 ή 3-1 σετ θα διεκδικούσε την πρόκριση στο «χρυσό» σετ, όμως όλα κρίθηκαν πολύ νωρίτερα από τη μια πλευρά γιατί η Μονπελιέ των πέντε σερί νικών πιστοποίησε την εξαιρετική της φόρμα και δεύτερον γιατί η πειραϊκή ομάδα έκανε αρκετά λάθη και δεν είχε την απόδοση, που θα της επέτρεπε να εξαντλήσει τις πιθανότητες για την πρόκριση. Παίζοντας για το γόητρο πια οι «ερυθρόλευκοι» απέδωσαν καλύτερα στην τυπική συνέχεια, ισοφάρισαν σε 2-2 σετ και τελικά έχασαν με 2-3.

Σε αγώνα όπου ο Ολυμπιακός έπρεπε να πλησιάσει το τέλειο για να μείνει στο κόλπο της πρόκρισης, το 1ο σετ είχε βεβαίως την κρισιμότητά του. Η εξάδα του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα ήταν Παγένκ, Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς, Ζουπάνι, Δαλακούρας και Πέριτς. Μέχρι τα μέσα περίπου το σετ ήταν ισορροπημένο και ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 8-6. Οι Γάλλοι ισοφάρισαν γρήγορα όμως, πέρασαν και μπροστά με 10-9 κι από εκείνο το σημείο δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ξαναπροηγηθεί. Πήγε μ’ ένα σερί στο +3 (13-10) μετά στο +6 (23-17) και η διαφορά δεν γινόταν να καλυφθεί. Το σετ έκλεισε με ωραία προσπάθεια του Παλάσιος.

Ο Ολυμπιακός που έπρεπε να διαχειριστεί την πολύ αρνητική εξέλιξη, έκανε καλή αρχή στο 2ο σετ. Πέρασε επιθέσεις, έβγαλε και μπλοκ για ν’ αποκτήσει οριακό πλεονέκτημα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι… πάτησαν ξανά γκάζι στο ίδιο σημείο. Στον 10ο πόντο τους ήταν πάλι μπροστά, σιγά-σιγά μεγάλωσαν τη διαφορά και δεν άλλαξε η κατάσταση ούτε μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Καζάζη στο 12-15. Με άσο του Λινέλ έγινε το 17-13 και με άουτ του Έγκλεσκανς το 23-18 για τη Μονπελιέ που κλείδωσε κάπου εκεί την πρόκριση στους «16». Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε ν’ αντιδράσει και μοιραία ήρθε το καθοριστικό 2-0 στα σετ.

Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα γι’ αυτό οι δύο προπονητές έκαναν και πολλές αλλαγές χρησιμοποιώντας και αναπληρωματικούς. Ο Ολυμπιακός ωφελήθηκε από την αφαίρεση του όποιου άγχους και προηγήθηκε με 7-3 και 12-8. Ενδιάμεσα, στο 10-7, καταγράφηκε ένα μελανό σημείο στο ματς με τραυματισμό στο γόνατο του Λεκά της Μονπελιέ. Πάτησε άσχημα μετά από μπλοκ και αποχώρησε από το παρκέ υποβασταζόμενος και με κλάματα. Στη μείωση του σκορ στον πόντο (12-11) ο Ολυμπιακός είχε καλή «απάντηση» και πήγε τη διαφορά στο +5 (17-12). Αργότερα βρέθηκε στο 22-19 και τελικά μείωσε το σκορ με οριακή διαφορά εκμεταλλευόμενος και τη χαλαρότητα των Γάλλων.

Απελευθερωμένοι οι παίκτες και των δύο ομάδων χάρισαν όμορφες φάσεις στους φιλάθλους στο 4ο σετ με την Μονπελιέ να παίρνει ένα πρώτο προβάδισμα με 6-4. Ακολούθησαν διακυμάνσεις στο σκορ, βρέθηκαν μπροστά και οι δύο ομάδες, με τους Γάλλους να πηγαίνουν με ένα ξέσπασμα στο +3 (17-14). Οι «ερυθρόλευκοι» όμως έβγαλαν πάλι πείσμα, έστω κι αν έλειπε η ουσία κι αφού ισοφάρισαν σε 19-19 προηγήθηκαν εκ νέου κι έφτασαν στο διπλό σετ μπολ (24-22). Η Μονπελιέ τα έσωσε, αλλά ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση για να κάνει το 2-2.

Κατάφερε έτσι να διεκδικήσει μία νίκη γοήτρου σε 5ο σετ. Εκεί όμως, έκανε κακό ξεκίνημα κι αυτό έπαιξε τον ρόλο του. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή κεφάλι τεσσάρων πόντων (4-0). Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και μείωσε το σκορ, μάλιστα στο 12-14 έσωσε δύο ματς μπολ. Προβάδισμα δεν πήρε ποτέ και τελικά η Μονπελιέ έφτασε και σε δεύτερη νίκη.

Τα σετ 19-25, 20-25, 25-23, 26-24 και 15-17.

Ολυμπιακός (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς 15 (15/35 επ.), Ζουπάνης 4 (4/5 επ.), Πέριτς 15 (13/30, 1 άσσος, 1 μπλοκ – 41% υπ., 22% άριστες), Δαλακούρας 3 (3/11 επ. – 64% υπ., 50% άριστες) / Ζήσης (λ. 54% υπ., 35% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 11 (11/18 επ. – 67% υπ., 61% άριστες), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Εφραιμίδης 6 (6/10 επ. – 57% υπ., 57% άριστες), Χαραλαμπίδης 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ)

Μονπελιέ (Ολιβιέ Λεκά): Γκονζάλες 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Ντεμιανένκο 12 (5/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Καρντίν 22 (22/38 επ.), Λαϊνίλ 8 (6/19 επ., 2 άσσοι – 50% υπ., 38% άριστες), Γκράγκοβιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Παλάσιος 12 (9/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ – 47% υπ., 42% άριστες / Γκονζάλες (λ. 80% υπ., 60% άριστες), Βολ (59% υπ., 34% άριστες), Λάζο 13 (11/21 επ., 2 άσσοι – 62% υπ., 38% άριστες), Λε Κατ 2 (2/3 επ.)