ΒΟΛΕΪ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΑΙΔΩΝ: Ήττα στις λεπτομέρειες από τη Σερβία για την εθνική μας

Aν και προηγήθηκε με 2-0 σετ το αντιπροσωπευτικό μας δεν κατάφερε ν’ αρχίσει νικηφόρα την προσπάθειά του στον 1ο προκριματικό γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίδων Κ18, που γίνεται στη Σόφια.

Ήττα με ανατροπή για την εθνική ομάδα βόλεϊ των παίδων στην πρεμιέρα της στον 1ο προκριματικό γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ18, που  είναι από χτες σε εξέλιξη στη Σόφια.
Παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ λύγισε στις λεπτομέρειες από τη Σερβία με 3-2 κι έχασε την ευκαιρία για ιδανική αρχή. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με όπλο την επίθεση και το μπλοκ έφτασε στο 2-0 σετ, όμως στη συνέχεια η Σερβία ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε από τη γραμμή του σερβίς και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη των αθλητών του Παναγιώτη Λακασά, το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Το σερί των Σέρβων στο καθοριστικό 5ο σετ

Στο 5ο σετ, το 4-4 έγινε 9-4 για τους Σέρβους, για να τελειώσει το σετ με 15-8 και ο αγώνας με 3-2 σετ. Να σημειωθεί ότι η Σερβία είχε αγωνιστεί και χτες και είχε νικήσει τη Ρουμανία με 3-0 σετ.

Τοπ σκόρερ για τη γαλανόλευκη ο Αλέξανδρος Νανόπουλος με 34 πόντους με 57% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (29/51 τελειωμένες). Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική είναι η Ρουμανία το μεσημέρι της Παρασκευής (15.00).

*Οι πόντοι της Σερβίας προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 21-25, 25-20, 25-19, 15-08) σε 119′

ΣΕΡΒΙΑ (Μπόσκ Μάτσουζιτς): Μιλάνοβιτς 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Ντόπουντ 15 (14/29 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άριστες), Μπρίμποριτς 20 (16/32 επ., 4 άσσοι, 57% υπ. – 24% άριστες), Άλεξιτς 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Τσβίτκοβιτς, Στάνκοβιτς 18 (18/28 επ.) / Νέντιτς (λ, 50% υπ. – 41% άριστες), Βέσελιτς, Κρίνιατσιτς 1 (1 μπλοκ), Στεπάνοβιτς 4 (3/8 επ., 1 άσσος).