AEK-ΠΑΟΚ 3-2 ΣΕΤ: Σπουδαία πρόκριση στο τάι μπέικ για τις «κιτρινόμαυρες»

Το 3 στα 3 φέτος απέναντι στον «δικέφαλο» του Βορρά έκανε η ΑΕΚ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών ύστερα από συναρπαστικό ματς στην Αθήνα, που επιφύλαξε ανατροπή στην ανατροπή.

Η ΑΕΚ βγήκε νικήτρια σε συναρπαστικό νοκ άουτ ματς με τον ΠΑΟΚ για τη φάση των «16» στο Κύπελλο βόλεϊ γυναικών. Όπως στο πρωτάθλημα έτσι και στο Κύπελλο, στο «Απόστολος Κόντος» οι δύο «δικέφαλοι» έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ με την ΑΕΚ να επικρατεί ξανά και να κάνει το 3 στα 3 φέτος απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και μετά πήρε και προβάδισμα τεσσάρων πόντων προς το τέλος του καθοριστικού σετ (9-13) κι όμως η ΑΕΚ γύρισε την κατάσταση για να φτάσει στη σπουδαία πρόκριση.

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ άρχισε καλύτερα. Προηγήθηκε με 2-4 για να φτάσει αεργότερα στο 6-10 και 7-12. Η ΑΕΚ μείωσε σε 9-12 και 10-13 με τα σερβίς της Βάντερ να μη βρίσκουν απάντηση και με μπλοκ έγινε το 14-13. Ο ΠΑΟΚ έσωσε τα ματς μπολ, πήγε το σετ στην παράταση όπου η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με άμυνα και μπλοκ άουτ.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 21-25, 16-25 και 18-16