ΛΑΜΙΑ-ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 3-1 ΣΕΤ: Τρίποντο και 8η θέση για τη Λαμία

Η ομάδα της Φθιώτιδας έχασε το 1ο σετ στο εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής απέναντι στο Μαρκόπουλο, όμως στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο και σημείωσε πολύτιμη νίκη, με την οποία ξεπέρασε τις Αμαζόνες και πήγε στην 8η θέση.

Σημαντική από κάθε άποψη νίκη για τη Λαμία στο Χαλκιοπούλειο κλειστό γυμναστήριο. Στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών νίκησε το Μαρκόπουκο με 3-1 σετ, προσπέρασε τις Αμαζόνες και ανέβηκε στην 8η θέση της κατάταξης. Έχει 22 βαθμούς σε 18 αγώνες.

Το Μαρκόπουλο, που πήρε το 1ο σετ, αλλά δεν έφυγε με κάτι ουσιαστικό από το τερέν, βρίσκεται στη 10η θέση με 15 βαθμούς σε 16 αγώνες.

Στο 1ο σετ το Μαρκόπουλο ανέλαβε να οδηγήσει το σκορ κι έφτασε και στο +4. Η ομάδα της Λαμίας πλησίασε στο 20-21, όμως οι φιλοξενούμενες κατάφεραν ν’ αξιοποιήσουν οριακά το πλεονέκτημα με πρωταγωνίστρια την Κούλερκαν και να προηγηθούν 1-0.

Πιο αποτελεσματική σε μπλοκ-άμυνα

Η Λαμία ήταν πιο αποδοτική σε μπλοκ-άμυνα στο 2ο σετ και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με βαρόμετρο την Περέιρα. Κράτησε καλό ρυθμό και στη συνέχεια και πήρε ουσιαστική διαφορά στο 3ο σετ με 11-5. Το Μαρκόπουλο έκανε ένα σερί για να μειώσει στον πόντο (13-12), όμως η Λαμία κράτησε τη συγκέντρωσή της, πίεσε στο σερβίς και ξέφυγε ξανά για το 2-1.

Στο 4ο σετ η αθηναϊκή ομάδα άρχισε καλύτερα (0-3), όμως η Λαμία απάντησε άμεσα και προσπέρασε με 6-4. Η ενδιαφέρουσα διακύμανση συνεχίστηκε κι αφού το Μαρκόπουλο προηγήθηκε 11-9 και η Λαμία ξαναβρέθηκε μπροστά το ματς κρίθηκε στα τέσσερα σετ. Η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες κι επικράτησε στην παράταση.

Τα σετ 23-25, 25-19, 25-19 και 26-24.