ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΤΕΝΕΡΙΦΗ 2-3 ΣΕΤ: Οριακή ήττα, αλλά όλα ανοιχτά για την πρόκριση

Οι απουσίες της τελευταίας στιγμής με τις Κρος, Γκρόθες, Στεπανένκο επηρέασαν την απόδοση του στον πρώτο προημιτελικό του Challenge Cup γυναικών, αλλά ο Παναθηναϊκός διατήρησε σοβαρές πιθανότητες για την πρόκριση.

Έβγαλε ψυχή για να καλύψει και τρεις σοβαρές απουσίες της τελευταίας στιγμής, αλλά κάμφθηκε με 3-2 ο Παναθηναϊκός από την Τενερίφη στον πρώτο προημιτελικό του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ήταν έτοιμη να κάνει το πρώτο βήμα για πρόκριση στην 4άδα, όμως βγήκαν εκτός λίγες ώρες πριν τον αγώνα οι Κρος, Γκρόθες, Στεπανένκο και μοιραία επηρεάστηκε η απόδοση και η ψυχολογία. Από την άλλη έκανε ντεμπούτο η Βραζιλιάνα Μπραμπίλα. Η ήττα με 3-2 σετ βέβαια αφήνει πολλά περιθώρια ανατροπής στη ρεβάνς στην Ισπανία. Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 2 Φεβρουαρίου με τον Παναθηναϊκό να πρέπει να βγει οπωσδήποτε νικητής. Σε περίπτωση που επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 τότε παίρνει απευθείας την πρόκριση για τα ημιτελικά. Σε περίπτωση νίκης με 3-2 σετ όλα θα κριθούν στο «χρυσό» σετ.

Έλλειψη συνοχής στο 1ο σετ

Στο 1ο σετ υπήρχε ισορροπία μέχρι το 14-14. Σε εκείνο το σημείο όμως, η Τενερίφη πήρε έξι πόντους στη σειρά (14-20) με τον Παναθηναϊκό να έχει μεγάλο πρόβλημα στο μπλοκ και την άμυνα και να μην μπορεί αρχικά να βγάλει ομοιογένεια και καλό συντονισμό. Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το πλεονέκτημα και πήρε το 1ο σετ.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε σιγά-σιγά καλύτερο ρυθμό και κυρίως τις λύσεις για να καλύψει όσο μπορεί τις σοβαρές απουσίες. Πίεσε στο σερβίς, βελτιώθηκε στο μπλοκ-άμυνα και κυριάρχησε στο 2ο σετ. Κατακτώντας το με διαφορά πήρε και ψυχολογία.

Διακυμάνσεις είχε το 3ο σετ στο οποίο οι Ισπανίδες προηγήθηκαν 10-15. Έφτασαν στο διπλό σετ μπολ με 22-24, όμως ο Παναθηναϊκός δεν παραδόθηκε. Ισοφάρισε 24-24 με δύο επιθέσεις άουτ της ισπανικής ομάδας, μάλιστα έφτασε εκείνη αργότερα σε σετ μπολ με μπλοκ της Κωνσταντίνου (26-25). Το θρίλερ συνεχίστηκε και τελικά η Χαντάβα τελείωσε το σετ στην παράταση με 29-27.

Είχε το προβάδισμα και στο πρώτο κομμάτι του 4ου σετ

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να τελειώσει τον αγώνα και να πάρει ένα προβάδισμα στην υπόθεση της πρόκρισης. Πήρε προβάδισμα με 6-2 μάλιστα με πλασέ της Μπραμπίλα και αργότερα με 13-10 με άσο της Παπαφωτίου. Η Τενερίφη αντέδρασε και με επίθεση άουτ από την Κωνσταντέλου προηγήθηκε πρώτη φορά στο σετ (17-18). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα δεν έχασε το πλεονέκτημα κι έστειλε τον αγώνα στο ψυχοφθόρο 5ο σετ.

Οι Ισπανίδες έκαναν καλύτερη εκκίνηση και στο τελευταίο σετ. Με πλασέ της Μαρτίνεθ πήγαν στο 2-5 και με μπλοκ της Βάγκνερ στο 5-8. Οι «πράσινες» πλησίασαν, αλλά η Βάγκνερ ξαναπήγε την ομάδα της στο +3 (9-12). Με επίθεση της Αρεδόνδο έφτασαν σε τρία ματς μπολ και αξιοποίησαν το δεύτερο για τη νίκη.

Τα σετ 16-25, 25-12, 29-27, 21-25, 12-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της Λαγκούνα προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (10/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 11 (9/30 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 52% άριστες), Παπαφωτίου 9 (1/2 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 21 (19/54 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. – 33% άριστες), Μεταξά 1 (1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. – 53% άριστες), Κωνσταντέλλου 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Παπαστεργίου, Μπραμπίλα 4 (3/23 επ., 1 μπλοκ), Ξηντάρα.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ ΛΑΓΚΟΥΝΑ (Χουάν Ντιέγκο): Ενσουνγκιμίνα 5 (4/26 επ., 1 μπλοκ), Ζονπιέρ 13 (9/31 επ., 4 μπλοκ, 41% υπ. – 36% άριστες), Αράντα 2 (2 ασσοι), Τζόρνταν 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Βάγκνερ 16 (11/28 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αρεντόνδο 22 (18/49 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ. – 17% άριστες) / Γιάμπρες (λ, 59% υπ. – 51% άριστες), Μαρτίνεζ 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).