ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ-ΑΕΚ 0-3 ΣΕΤ: Επανήλθε άνετα στις νίκες

Ουδόλως κινδύνεψε στη Λαμία η ΑΕΚ και ύστερα από μία ώρα αγώνα επιβλήθηκε της τοπικής ομάδας με 3-0 σετ για τη 19η αγωνιστική της Volley League γυναικών και «κάλυψε» την έδρας ήττα από τη Θέτιδα.

Άμεσα επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ μετά την εντός έδρας ήττα από τη Θέτιδα. Χωρίς να έχει περιθώρια για νέες απώλειες στο κυνήγι της πρώτης τετράδας, νίκησε με άνεση 3-0 σετ στο Χαλκιοπούλειο τη Λαμία.

Η ομάδα της Φθιώτιδας είχε μεσοβδόμαδα τη νίκη επί του Μαρκόπουλου, αλλά δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει δεύτερη σερί εντός έδρας επιτυχία. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο αγώνας κρίθηκε σε 64 λεπτά.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 19-25, 13-25) σε 64′

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και της AEK προήλθαν από 9 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά 1 (1/1 επ.), Κούμπουρα 8 (7/20 επ., 1 άσσος, 24% υπ. – 08% άριστες), Περέιρα 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ.-14% άριστες), Κίσα 4 (2/8 επ., 2 άσσοι), Αραούχο 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Γιαννέλου 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 62% υπ. – 50% άριστες), Δάρδα 1 (1/6 επ.), Κοντονάσιου, Τσιριμόκου.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 12 (7/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 44% υπ. – 11% άριστες), Βάντερ 20 (16/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 18% άριστες), Τερέλ 8 (7/19 επ., 1 άσσος), Βεργίδου 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Καββαδία 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Μπράουν 11 (8/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 62% υπ. – 62% άριστες), Μπελιά (λ),  Παππά 1 (1/1 επ.).