ΟΦΗ-Φοίνικας 0-3 σετ: Επιβλητικό πέρασμα από την Κρήτη

Αφού πήρε με ανατροπή το 1ο σετ η ομάδα της Σύρου επέβαλλε το παιχνίδι της στη συνέχεια και επικράτησε στα τρία σετ του ΟΦΗ σημειώνοντας την 8η νίκη της στη φετινή Volley League των ανδρών.

Με υπεροχή στην επίθεση, πίεση στο σερβίς και αποτελεσματική υποδοχή ο Φοίνικας έκαμψε τον μαχητικό ΟΦΗ στην Κρήτη με 3-0 σετ. Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ, στο οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-1 και 19-14, αλλά η ομάδα της Σύρου κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Η συνέχεια απλοποιήθηκε και ο Φοίνικας πανηγύρισε την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League. Πήγε στους 21 βαθμούς και έχει και έναν αγώνα λιγότερο (αυτόν με τον Παναθηναϊκό).

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 4 άσσοι, 8 μπλοκ, 28 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 6 άσσοι, 9 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 16 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (23-25, 18-25, 21-25) σε 78΄.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Ντεουίς 9π. (8/24επ., 1 μπλοκ), Αρπάγιου, Βιέτζορεκ 10 (7/19επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 30%υπ., 15%αρ.), Βαϊόπουλος 7 (2/7επ., 5 μπλοκ), Τσέλιος 2 (2/4επ.), Βάργκας 11 (9/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 37%αρ.) / Δαρίδης (λ.-60%υπ., 55%αρ.), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος, Κάλας.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 15 (12/24επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 5 (4/7επ., 1 άσσος), Κόστα 7 (4/9επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 13 (8/9επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/18επ., 82%υπ., 73%αρ.), Στερν 11 (8/17επ., 3 άσσοι, 56%υπ., 44%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. – 50%υπ., 35%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος Π.