Μαρκόπουλο-Παναθηναϊκός 2-3 σετ: Έχασαν βαθμό στο Μαρκόπουλο οι «πράσινες»

Είδε κι έπαθε ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός μέχρι να κάμψει με 3-2 στο Μαρκόπουλο την τοπική ομάδα και με ανατροπή από 1-2 σετ στο εξ αναβολής ματς της 19ης αγωνιστικής.της Volley League γυναικών.

Έχασε βαθμό ο Παναθηναϊκός στο Μαρκόπουλο. Στο εξ αναβολής ματς για τη 19η αγωνιστική της Volley League γυναικών δεν έβγαλε καλό πρόσωπο, βρέθηκε να χάνει με 2-1 από την τοπική ομάδα ώσπου σοβαρεύτηκε στο τελευταίο κομμάτι και νίκησε με 3-2 σετ. Παρά την απώλεια πάντως, διατηρεί καλή απόσταση από τη 2η θέση και είναι αυτή τη στιγμή 6 βαθμούς μπροστά από τον Ολυμπιακό.

Το Μαρκόπουλο από την πλευρά του αξίζει τα εύσημα γιατί ειδικά στα τρία πρώτα σετ παρουσίασε πολύ καλή εικόνα.

Δύο φορές προβάδισμα από τους γηπεδούχους

Στο 1ο σετ ένα σερί τεσσάρων πόντων έφερε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με μικρή διαφορά κι αργότερα να κάνει το 14-17, όμως το Μαρκόπουλο έκανε εντυπωσιακή αντεπίθεση. Ισοφάρισε 20-20 και τελικά πήρε το σετ με καλές επιθετικές επιλογές και κάποια λάθη από τις φιλοξενούμενες.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 6-1. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν σιγά-σιγά τη διαφορά (8-9), οι «πράσινες» βρέθηκαν ξανά στο +3 (11-14) κι απέκτησαν τον πρώτο λόγο. Ήταν σταθερές, ανέβασαν και τη διαφορά κι έφτασαν στην ισοφάριση.

Το Μαρκόπουλο συνέχισε να είναι απόλυτα ανταγωνιστικό. Πήγε καλά στο μπλοκ-άμυνα κι απέκτησε προβάδισμα στο 3ο σετ. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τον ρυθμό του κι όσο κι αν ήθελε δεν μπόρεσε ν’ ανατρέψει την κατάσταση.

Με το ματς να έχει πλέον τον χαρακτήρα ντέρμπι το Μαρκόπουλο καλείτο να πιστέψει περισσότερο στη νίκη και ο Παναθηναϊκός να δείξει την ανωτερότητά του. Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος μπήκε δυνατά στο 4ο σετ. Κυριάρχησε στο φιλέ, δημιούργησε γρήγορα διαφορά και με άνεση έφτασε στη δεύτερη ισοφάριση.

Όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ όπου και πάλι ο Παναθηναϊκός πιο προσεκτικός και αποτελεσματικός ξεκίνησε καλύτερα. Έχτισε διαφορά και την αξιοποίησε για τη νίκη.

Τα σετ: 25-22, 17-25, 25-19, 13-25 και 9-15.