ΑΕΚ-ΑΟ Θήρας 3-0 σετ: Εξακολουθεί να ελπίζει για 4άδα η Ένωση

Πιο δύσκολα απ’ όσο μπορεί να δείχνει το τελικό σκορ η ΑΕΚ κατέβαλλε τον ΑΟ Θήρας εντός έδρας με 3-0 σετ, επέστρεψε στις νίκες στη Volley League και εξακολουθεί να ελπίζει για την πρώτη 4άδα.

Με καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες κι εξακολουθεί να κυνηγά τις ελπίδες της για την πρώτη 4άδα.

Η νίκη επιτεύχθηκε μέσα σε 77 λεπτά, πάντως ήρθε πιο δύσκολα  απ’ όσο μπορεί να δείχνει το τελικό σκορ, καθώς στα δύο πρώτα σετ χρειάστηκε ανατροπή.

Στο 1ο σετ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 15-11 και στο 2ο με 17-13, αλλά με πίεση και καλή επίθεση η ΑΕΚ γύρισε την κατάσταση υπέρ της.

Στο 3ο σετ πια έχοντας και το ψυχολογικό πλεονέκτημα η ΑΕΚ επικράτησε με διαφορά.

Πριν από την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες έστειλαν το δικό τους αντιπολεμικό μήνυμα σηκώνοντας πανό το οποίο ανέφερε «Τα όπλα δεν δίνουν λύση, προκαλούν μόνο θλίψη»

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-14 σε 77′

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 2 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Λίντσεϊ 5 (5/10 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Τερελ 20 (19/31 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Καββαδία 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Μπράουν 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 43% υπ. – 29% άριστες), Μπελιά (λ, 24% υπ. – 20% άριστες), Διώτη 6 (6/16 επ., 33% υπ.-33% άριστες), Τσοχατζή.

ΑΟ Θήρας (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 7 (5/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Άμποτ 10 (10/27 επιθέσεις, 52% υπ.-34% άριστες), Διάλλα 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Μίτροβιτς 9 (9/17 επ., 43% υπ.-19% άριστες), Αργυρίου 7 (4/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 62% υπ.-50% άριστες), Αδαμοπούλου 4 (4/9 επ., 29% υπ.-29% άριστες), Γκόλτσιου.