Παναθηναϊκός-Φοίνικας 1-3 σετ: Μεγάλη νίκη στο Μαρούσι, πέρασαν στο Final 4 οι Συριανοί

Στον πρώτο χρονικά νοκ άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ ανδρών ο Φοίνικας παρουσιάστηκε πολύ δυνατός κόντρα στον Παναθηναϊκό που δεν είχε κόσμο στο πλευρό του και με σπουδαία νίκη 3-1 σετ προκρίθηκε στην τελική 4άδα.

Εξαιρετικός σε μία ακόμα αναμέτρηση στην Αθήνα κόντρα σε παραδοσιακή δύναμη του ελληνικού βόλεϊ ο Φοίνικας Σύρου έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα, που προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου ανδρών.

Στον πρώτο νοκ άουτ προημιτελικό της διοργάνωσης ο Φοίνικας παρουσιάστηκε πολύ σταθερός απέναντι στον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Δεν επηρεάστηκε από την απώλεια του 1ουσετ, αντίθετα στους «πράσινους» φαίνεται ότι μέτρησε το γεγονός ότι δεν είχαν κόσμο στο πλευρό τους, λόγω της τιμωρίας και με σπουδαία νίκη 3-1 σετ προκρίθηκε στην τελική 4άδα.

Το μπλοκ δούλεψε εξαιρετικά για τους νησιώτες. Είχαν επίσης καλή τακτική και γενικά η απόδοσή τους κυμάνθηκε σε πολύ καλά επίπεδα από την αρχή ως το τέλος με εξαίρεση διαστήματα του 1ου σετ όπου η ομάδα έκανε αρκετά λάθη.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη πλευρά δεν είχε σταθερό ρυθμό κυρίως στο επιθετικό παιχνίδι και υστέρησε στην άμυνα. Πήρε το προβάδισμα, όμως οι αγωνιστικές «κοιλιές» (και με απόντα τον ασθενή Στάλεκαρ) τού στοίχισαν στα επόμενα σετ και μοιραία αποκλείστηκε από τη διοργανωση.

Το 1ο σετ ήταν εντελώς αμφίρροπο. Κρίθηκε με οριακή διαφορά και υπέρ των γηπεδούχων με δύο πόντους του Πρωτοψάλτη

Ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα από νωρίς στο 2ο σετ και με τον Μιχάλοβιτς σε καλή μέρα έφτασε στο 16-22. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε απλά να μειώσει στο -4 και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το σετ με μπλοκ του Στερν και 18-25.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-3 στο 3ο σετ κράτησαν για λίγο τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα ώσπου ο Φράγκος με δύο μπλοκ έκανε το 12-12. Ακολούθησαν διακυμάνσεις στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν πάλι 18-17 με τον Μιχάλοβιτς και τελικά με λάθη των «πρασίνων» και μπλοκ του Τζούριτς α πηγαίνουν στο 1-2 στα σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 14-11 δουλεύοντας καλά στο μπλοκ και την επίθεση, όμως ακολούθησε νέο κενό διάστημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Φοίνικας και πέρασε μπροστά με 17-15. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε 21-21, αλλά με νέο σπουδαίο σερί  οι νησιώτες διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 πανηγυρίζοντας την πρόκριση στο Final 4.

Τα σετ: 25-23, 18-25, 22-25, 21-25 σε 112΄
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 21 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ.-38% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/13 επ., 47% υπ.-35% άριστες), Βαν ντε Ντρις 16 (13/36 υπ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 61% υπ.-39% άριστες), Ράπτης 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-22% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 27 (23/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιερεσουέλο 7 (2/2 επ., 5 μπλοκ), Κόστα 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (4/11 επ., 2 άσσοι, 7 μπλοκ), Φράγκος 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ.-33% άριστες), Στερν 8 (4/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες) / Καρασαβίδης (λ, 53% υπ.-34% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος.